PLANETDP // HABERLER // 92. Akademi Ödülleri'nde Kazananlar Belli Oldu

92. Akademi Ödülleri'nde kazananlar, yapılan törenle açıklandı ve ödüller sahiplerini buldu. Törende öne çıkan filmler Parasite ve 1917 oldu. Parasite 4, 1917 ise 3 ödülle törenden ayrıldı. Uluslarası En İyi Film (Yabancı Dilde En İyi Film) ödülü tahmin edildiği gibi Parasite'e verildi. Bu film, Güney Kore'den Oscar'a aday olan ve kazanan ilk film oldu. Bunların dışında 10 dalda aday olan The Irishman törenden eli boş dündü.

Şaşırtan ödüllerden biri En İyi Yönetmen dalında oldu. Pek çok kişi 1917 filmiyle Sam Mendes'in En İyi Yönetmen ödülünü alacağını tahmin ediyordu ancak kazanan Parasite oldu. Törende Parasite'in yönetmeni Bong Joon-ho, Martin Scorsese başta olmak üzere aday olan tüm yönetmenlere teşekkür etti.

Joker rolüyle izleyenleri kendine hayran bırakan Joaquin Phoenix, tahmin edildiği üzere En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. Ancak Joker filmi BAFTA'da olduğu gibi adaylıklarda ön plana çıksa da kazananlar arasında ismi pek duyulmadı.

EN İYİ FİLM
EN İYİ YÖNETMEN
EN İYİ ERKEK OYUNCU
EN İYİ KADIN OYUNCU
EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU
EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU
EN İYİ ÖZGÜN SENARYO
EN İYİ UYARLAMA SENARYO
EN İYİ ANİMASYON FİLMİ
YABANCI DİLDE EN İYİ FİLM
EN İYİ BELGESEL FİLM
EN İYİ KISA BELGESEL FİLM
EN İYİ KISA FİLM
EN İYİ KISA ANİMASYON FİLMİ
EN İYİ ÖZGÜN MÜZİK
EN İYİ ÖZGÜN ŞARKI
"I Can't Let You
Throw Yourself Away"
"I'm Gonna
Love Me Again"
"I'm Standing
With You"
"Into The Unknown"
"Stand Up"
EN İYİ SES KURGUSU
EN İYİ SES MİKSAJI
EN İYİ YAPIM TASARIMI
EN İYİ SİNEMATOGRAFİ
EN İYİ MAKYAJ VE SAÇ TASARIMI
EN İYİ KOSTÜM TASARIMI
EN İYİ FİLM KURGUSU
EN İYİ GÖRSEL EFEKT
Yorumlar (8)

ango     02/10/2020 09:02 Id:951


Parasite fırtınası esti.Akademi 1955'ten bu yana ilk defa yabancı bir filme oscar verdi.Şaşırdım ama takdir de ettim.Çoğu ödül beklendiği gibiydi.Toy Story'nin kazanması hariç sonuçlar tatminkardı bence.

DeanJames     02/10/2020 09:02 Id:952


Advisor

Oyuncular konusunda sürpriz yok ama 1917 beklenen bir çok ödülü alamadı ve ben dahil birçok insan için sürpriz oldu. Açıkçası Akademinin Parasite'e en iyi film ödülü vermeye cesaret edeceğini düşünmemiştim. Hem en iyi film , hem en iyi yönetmen hem senaryo hem de en iyi uluslararası film ödülü verdiler. İki film arasından birini seç deseler ben de Parasite'i seçerdim tabii orası ayrı.

benteksizhepin     02/10/2020 10:02 Id:953


Moderator

Parasite'nin en önemli ödülleri silip süpürmesine hem şaşırdım hem çok sevindim. Belki 2019'da seyrettiğim en güzel yapımdı, karşılığını bulması ne güzel... Özgün yapımlarıyla Asya sinemasının dikkat çekici ülkesi Kore onurlanmıştır sanırım. Bu onları daha güzel yapımlar için teşvik edecektir diye düşünüyorum. Oyuncu ödülleri de bir istisna dışında (en iyi kadın) iyiydi.

Franz_K     02/10/2020 01:02 Id:954


Sinefil

Honeyland'ın En İyi Belgesel, I Lost My Body'nin de En İyi Animasyon almasını beklerdim.

Putte     02/10/2020 05:02 Id:955


*Admin

Parasite olayına gerçekten çok şaşırdım. Süpriz söyle deseler yine aklıma gelmezdi en iyi film Oscarı. Örneği benzeri olmayan bir süprizdi. Daha seyretmedim bu filmi. İndirdim akşam seyredeceğim inşallah.

bugrakapan     02/10/2020 06:02 Id:956


En iyi film(Parasite) bu yıl gerçekten hak etti. Parasite filmini ülkemizde vizyona girmeden 4-5 ay önce tesadüfen torrent de görüp ilgimi çekmesi dolayısıyla 1080p web-dl olarak indirip izlemiştim ve gerçekten etki bırakmıştı bende. En iyi erkek oyuncu(Joaquin Phoenix) da doğru bir seçim. Oscar yola geliyor desek bile seneye eski hallerine dönmeleri yüksek ihtimal.

toros06     02/10/2020 10:02 Id:957


Kıdemli

Bir arkadaşımla, sinema üzerine yaptığımız sohbette; "Kore sinema sektörünün artık tüm dünyada belirleyici, yönlendirici etkileyici ve kurgulayıcı bir pozisyonda olduğunu, bu konuda yıllar boyunca tekel haline gelmiş olan Yahudi egemenliğini Korelilerin kırdığını, bundan sonra bu mecrada Korelilerin borularının öteceğini, Hatta sinema salonlarında paket bilet (Bilet + içicek + mısır vs.) uygulama zorunluluğunun altında da Korelilerin yattığını" söylediğini çok net anımsıyorum. Kore sinemasının kaliteli ürünler verdiğine inanan ve filmlerini de sıkı bir şekilde takip ederek izleyen biriyim. Ama mafyavari egemenliğe, her ne şekilde olursa olsun; karşıyım. Umarım arkadaşım haksız çıkar! Honeyland ( Bal Ülkesi)'nin iki dalda aday gösterilip, En iyi Belgesel Dalında bile ödül alamamasına çok üzüldüm.

Putte     02/11/2020 02:02 Id:958


*Admin

Parasite ı seyrettim bu gece ve sağlam filmmiş. Oldukça beğendim. Ama yine de en iyi film oscarını alacağını tahmin edemezdim.