PLANETDP // HABERLER // Avatar 2'nin 3D Gösterimi Gözlük Gerektirmeyecek

James Cameron ne zaman bir film yapsa çalıştığı endüstride devrim yapan türden bir yönetmen. Tamamen yeni biçim 3-D hareket yakalamayla çekilen Avatar'ı izleyicilere görsel tarzı ve çığır açan efektleriyle "Vay." dedirtmişti ve Cameron aynısını tekrardan yapmaya hazır durumda. Bugün Avatar 2'nin 3-D şeklinde tasarlandığını ama izleyicilerin gözlüğe ihtiyacı kalmayacağını açıkladı.

Inquisitr'e göre Cameron'un şirketi Lightstorm Entertainment (Ne isim ama değil mi?) Avatar'ın 2.,3.,4. ve 5. filmlerindeki 3-D efektlerini gözlük unsurundan arındıracak şirketin yeni KYM projeksiyon sistemini elde etmek için Christie Digital ile ortaklık yapıyor. Sistem gerçek lazerlerden oluşuyor; "Parlak görüntüleri inanılmaz yüksek çerçeve hızlarında sağlayabilmek için 60,000 lümen."

Tek sorun ise böyle bir teknolojiyi kaç sinemanın (Eğer varsa.) destekleyebileceğinden henüz emin değiliz. Bu da temelde Cameron'un insanlar filmini onun istediği gibi izleyebilsin diye ülkenin ve dünyanın dört bir yanında bir sürü sinemada bunları kurabilmenin bir yolunu bulması gerektiği anlamına geliyor. Fakat açık olmak gerekirse bunu yapabilecek bir yönetmen varsa o da James Cameron'dur. Peter Jackson'dan tutun Luc Besson'a kadar herkes tarafından benimsenmiş tamamiyle yeni 3-D çekim yolunu yaratan adamdan bahsediyoruz. James Cameron'a izleyicilere geleceğin gerçek holografik 3-D filmlerini sunması konusunda güveniyorum. "Seni görüyorum."a yepyeni bir anlam katıyor.

Kaynak: screencrush.com

Yorumlar (0)