PLANETDP // HABERLER // Barbenheimer İmgeleri Japonya'da Öfke ve Tepkiye Neden Oluyor

Barbie filminin resmi ABD Twitter hesabının, Hiroşima ve Nagasaki'nin atom bombalarıyla alay eden içerikleri ve bunları destekleyenlerin gönderilere yaptığı yorumlar Japonya'da öfkeye neden oldu ve #NoBarbenheimer etiketi (hashtag) Japon Twitterında son birkaç gündür Trend Topik oldu.

@barbiethemovie hesabının, Barbie ve Oppenheimer filmlerinin, patlamaların olduğu arka planlarla birleştirildiği ve Barbie'nin saçlarının atom bombası mantar bulutu şeklinde olduğu mizah içeren gönderilere olumlu tepkiler verdiği görüldü. İki filmin başrol oyuncularının apokaliptik alevlerin önünde olduğu bir gönderiye verilen yorumda, "Unutulmaz bir yaz olacak" denildi. Aynı şekilde, mantar bulutu saç modeli gönderisine de ABD hesabından "Bu Ken bir stilist" şeklinde bir yorum yapıldı, bu Barbie'nin erkek arkadaşı olan Ken karakterine Ryan Gosling tarafından canlandırılan bir gönderme gibi görünüyor.

Bunun üzerine, Warner Bros. Japonya resmi bir özür açıklaması yayınladı ve ABD filminin hesabının yaptığı yorumları "çok üzücü" ve "saygısızca" olarak nitelendirdi. Ayrıca, "Bu durumu ciddiye alıyoruz ve ABD merkezimizden uygun önlemler almasını talep ediyoruz" denildi.

Daha sonra, ABD'deki Warner Bros. Film Grubu da kendi özür açıklamasını yaptı ve söz konusu tivitleri kaldıracağını söyledi.

Birçok Japon Twitter kullanıcısı özrü takdir etmekle beraber orijinal gönderilere ve ABD'deki Barbie hesabının yorumlarına hala öfkeliler.

Twitter kullanıcısı @mankodaisuki58, özür mesajına Barbie'nin, yıkılmış ve yanan binaların önünde Usame Bin Ladin'in omuzlarında oturduğu bir resimle yanıt verdi. Resmin altında Japonca olarak "film sahnelerinin mekanlarını ziyaret ediyor" ve İngilizce olarak "Unutulmaz bir yaz olacak" yazıyordu.

Kullanıcı @akishmz şu şekilde tweet attı: "Barbie film ekibine ve Hollywood'a göre, 1945'in sonuna kadar (ve bugüne kadar yarım milyondan fazla) iki korkunç bomba nedeniyle 200.000'den fazla ölüm, değerli yaz gişe rekortmenlerini tanıtmak için rahatlıkla şaka konusu olabilecek bir şey."

Barbie filmi, Hiroşima ve Nagasaki'nin atom bombalarının yıldönümlerinden bir haftadan kısa bir süre sonra 11 Ağustos'ta Japonya'da vizyona girecek. Bununla birlikte, popüler bir oyuncak bebek etrafında dönen bir filmin, yaklaşık 200,000 sivili öldüren bir silahın yaratılmasında etkili olan bir kişinin hikayesi ile ilişkilendirilmesi, hem alakasız hem zamanlama açısından feci yanlıştı. Oppenheimer ise henüz Japonya'da bir vizyon tarihi almadı, ancak muhtemelen atom bombalarıyla ölenleri anma törenlerinden sonra uygun bir zamanda gösterime girecektir.

Gönderilerin yarattığı olumsuz etkinin dünyanın üçüncü büyük sinema pazarında Barbie ve Oppenheimer filmlerinin performansını ne ölçüde etkileyeceği, her iki film de gösterime girdiğinde daha net olacak.

Kaynak: TheHollywoodReporter

Son sözüm: Şu olay bile Amerikan Halkının, Amerikaya ilk ayak basanlardan bu kadar kuşak sonra bile hala o berbat özlerinin muhtevasını taşımaya devam ettiklerini gösteriyor. Şüpheye mahal olmaksızın ABD Japonya'da 2 ayrı şehire sivillerin üzerine ve askeri hedef olmaksızın atom bombası atarak 200bin insanı bir kaç sn içerisinde katletmesi en büyük insanlık suçlarından birisidir. Ayrıca alçaklıktır şerefsizliktir. Hiç bir kalıba ve nedenselliğe oturmayan bir eylemdir. 

Amerikan kabalığının ki yetmez bu söz, amiyane tabirle öküzlüklerine örnekler olarak bir kaç resim koyuyorum:

 

Yorumlar (0)