PLANETDP // HABERLER // Chernobyl Gerçekleri: Dizide Neler Doğru Neler Değiştirilmişti? (Bölüm 1)

Neredeyse herkes Çernobil nükleer faciasını duymuştur. Fakat çok az insan Çernobil'de gerçekten neler yaşandığını biliyor. Chernobyl dizisinin yaratıcısı Craig Manzin, Çernobil'in gerçek hikayesini anlatmayı umut ediyor. Ne yazık ki Sovyetler Birliği'nin başlangıçta olabildiğince fazla bilgiyi saklamaya çalışması nedeniyle Çernobil nükleer faciası anlatılması zor bir hikaye halini aldı.

HBO'nun Chernobyl dizisi Çernobil'de veya komşu şehri Pripyat'ta çekilmese de Litvanya ve Ukrayna'nın Sovyetler Birliği zamanından kalma binalarında çekildi. Buna ek olarak Chernobyl mini dizisinde, Rus aksanı kullanmamak gibi, izleyicilerde soru işareti oluşturabilecek çeşitli kararlara yer verildi.

Mini dizide yer alan gerçek insanlardan kurgu karakterlere kadar diğer her şeyi sizin için derledik ve HBO'nun gerçeğe ne kadar yaklaştığını inceledik.

CHERNOBYL BÖLÜM 1 - "1:23:45"

Birinci bölüm ismini Çernobil'de 4. reaktörün çekirdeğinin patladığı andaki zaman damgasından alıyor. Ancak yangın alarmının 1:26:03'e kadar etkinleştirilmediğini belirtmekte fayda var. Her saniyenin Çernobil nükleer faciasını hafifletmekte hayati önem taşıdığını düşünürsek işler farklı şekilde halledilmiş olsaydı o birkaç saniye büyük fark yaratabilirdi.

HBO'nun Chernobyl'i Kurchatov Nükleer Enerji Enstitüsü'nün müdür yardımcısı Valery Legasov'un tanıtımıyla başlıyor. Legasov, Sovyetler Birliği'nin başarısız örtbasıyla bir mücadele yolu olarak, Çernobil'de gerçekte neler yaşandığını anlatan kasetler kaydedilirken gösterilir. Ardından Çernobil'de 4. reaktörün patlamasından tam 2 yıl sonra evinde intihar eder. Bu kısım aşağı yukarı doğru bir şekilde ele alındı. Legasov ölümünden sekiz yıl sonra ve Çernobil faciasından on yıl sonra Rusya devlet başkanı Boris Yeltsin tarafından Rusya Federasyonu kahramanlığı ile ödüllendirildi.

Birinci bölümde Legasov kendini astıktan sonra dizi hemen facianın başlangıcına, 4. reaktörün patlayışına ve başmühendis Anatoly Dyatlov'un kontrol odasındaki herkese durumu kontrol etmelerini emredişine, geçiş yapıyor. O sahnede bulunan herkes kaza gerçekleştiği an gerçek hayattaki kontrol odasındaydı ve bazıları kazadan kısa süre sonra hayatını kaybetti. O zamanlar reaktörün patlaması imkansız sayıldığından odadakiler, ya da en azından Dyatlov, tanklardan birinin patladığına inandı. O bakımdan Chernobyl detayları son derece kesin aktardı. Hatta Svetlana Alexievich'in Voices of Chernobyl isimli kitabında yer alan gerçek diyaloglar bile kullanıldı.

Kontrol odasına neler olduğunu haber etmek için koşan iki adam gerçek hayatta da aynısı yaptı. Aynı zamanda söyledikleri ve aldıkları tepkiler de doğruydu. Kontrol odasındaki insanların reaktörün patladığı gece yaptıkları hemen hemen her şey HBO'nun Chernobyl dizisine uyarlandı fakat ne yazık ki bazı hikayeler asıl hikayeyi doğrudan etkilemediği için dahil edilmedi. Mazin'in söylediklerine göre bahsedilen hikayelerden biri bir işçiye aitmiş. Bu işçi reaktörün patladığını anlamış ve büyük ihtimalle öleceğinin bilincinde eve dönmeyi, kestirmeyi ve ardından işe geri dönmeyi seçmiş.

Chernobyl'in birinci bölümünün büyük çoğunluğu tam olarak neler döndüğünü çözmeye odaklanıyor. Birkaç mühendis hariç herkes 4. reaktörün çekirdeğinin hala sağlam olduğuna inanıyordu. Bu insanlardan ikisi acilen durumu kontrol altına almakla görevlendirilmişti; Viktor Bryukhanov (Con O'Neill) ve Nikolai Fomin (Adrian Rawlins). Sonuç olarak Fomin, kontrol odasındaki mühendislerden biri olan Anatoly Sitnikov'a (Jaime Sives) reaktörü çatıdan incelemesi için emir verdi. Anatoly başlangıçta reddetmiş olsada emirleri yerine getirdi ve bu yüzden ölümcül dozda radyasyona maruz kaldı. Çernobil faciasından bir yıl sonra Bryukhanov ve Fomin vazifelerini suistimal etmekten 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Fomin duruşmadan önce intihar etmeye çalıştı fakat başarılı olamadı.

4. reaktörün patlamasının ardından dakikalar içinde yangın alarmına cevap veren 25 yaşındaki itfaiyeci Vasily Ignatenko'nun üzücü hikayesi, Çernobil nükleer faciasının Pripyat'ta yaşayan halka olan etkisini ekranlara taşıdı. Vasily, patlamadan etkilenen ilk müdahale ekibini temsil ediyordu.

2. bölüm için tıklayınız.

Kaynak: Screenrant

Yorumlar (2)

Putte     06/08/2019 12:06 Id:692


*Admin

Serinin insanı etkileyen yanı , gerçek bir hikayeye hem de geniş bir coğrafyayı etkileyen felakete dayanması. Gerçek ve yapım adına değiştirilen unsurlar var mı sorusu seyrederken aklımdan geçmişti.

Kill Master     06/08/2019 01:06 Id:695


Uzman

Güzel bir yazı. Eline sağlık. Diziyi daha izlemedim ama ilk bölümden beri merak ediyorum ve biriktirmeye başlamıştım. Yazıların tamamını diziyi izledikten sonra okuyacağım. HBO'nun konuda birçok değişiklik yapacağını zaten tahmin ediyordum. "Batının" diğer ülkeleri kötüleme çabası hiç bitmeyecek zaten. :P :D