PLANETDP // HABERLER // Chernobyl Gerçekleri: Dizide Neler Doğru Neler Değiştirilmişti? (Bölüm 2)

CHERNOBYL BÖLÜM 2 - "PLEASE REMAIN CALM"

Yaygın olarak Pripyat şehrinin Çernobil yangınından hemen sonra tahliye edildiğine inanılıyor ama aslında durum böyle değil. HBO'nun Chernobyl dizisinin izleyicilere gösterdiği gibi Pripyat facianın başlangıcından yaklaşık 36 saat sonrasına kadar tahliye edilmedi. O noktada mini dizide gösterildiği gibi insanları götürmek için otobüsler geldi. Fakat o zaman vatandaşlar sadece birkaç günlüğüne tahliye edildiklerini düşünüyorlardı. Kimse kalıcı olacağını bilmiyordu. Pripyat'taki insanlara gönderilen mesaj "Lütfen bu kısa süreli tahliye sürecinde sakin ve düzenli olun." ile bitiyordu. Bölüm de ismini buradan aldı.

Emily Watson ilk olarak Chernobyl'in ikinci bölümünde Sovyet nükleer fizikçi Ulana Khomyuk olarak ortaya çıkıyor. Fakat Khomyuk dizide yer almasına rağmen gerçek bir insandan uyarlanmadı. Bunun yerine Khomyuk, Çernobil faciasını hafifletmek için çalışan tüm nükleer fizikçilerin ve bilim insanlarının karışımı olarak karşımıza çıkıyor. Khomyuk, Chernobyl dizisine gerçeğin gün yüzüne çıkmasını sağlamak amacıyla eklendi.

Legasov'un bahsettiği gibi eğer oluşan lava, reaktör zeminini eritip geçer ve aşağıdaki suya dökülürse ciddi miktarda buhar patlaması yaratacak ve doğu avrupanın büyük bir kısmına zarar verecekti. Bunun üzerine mühendis Alexei Ananenko, mühendis Valeri Bezpalov ve vardiya amiri Boris Baranov'dan oluşan üç gönüllü Çernobil'in tabanına indi ve elleriyle havuzun suyunu çekti. Bunun bir intihar görevi olacağına inanılıyordu. Fakat 80'ler ve 90'lardaki raporlar üç adamın su havuzunu başarıyla boşalttıktan kısa süre sonra öldüğünü belirtse de yeni raporlar üçünün de hayatta kaldığını söylüyor. Ananenko ve Bezpalov raporlara göre hala yaşıyor, Baranov ise 2005 yılında vefat etmiş görünüyor.

Üst tabakaya gelirsek David Dencik ilk defa ikinci bölümde Genel Sekreter Mikhail Gorbachev'u canlandırdı. Çernobil faciası sırasında kapalı kapılar ardında neler döndüğü kesin olarak bilinmese de Dencik, Gorbachev'u başarısız olmuş bir örtbasla ve nükleer facianın gerçek doğasıyla uzlaşan bir adam olarak tasvir ediyor. Çernobil'in, eninde sonunda Sovyetler Birliği'nin dağılmasına sebep olan, Gorbachev'un glasnost politikasının ana unsuru olduğu bilinen bir gerçek. Bu açıdan Dencik'in tasviri doğruydu ama yine de dramatize edilmişti.

Son olarak ikinci bölümde tanıtılan bir başka insana değinelim; Stellan Skarsgård'ın canlandırdığı Boris Shcherbina. Başta Shcherbina saf bir bürokrat olarak gösterilir ama zamanla Çernobil nükleer faciasının gerçek doğasını anlamaya başlar. Ne yazık ki gerçek hayattaki Shcherbina hakkında çok az şey biliniyor ama Bakanlar Kurulu'nun bir parçası olmanın getirdiği sorumluluklardan biri olarak Çernobil'in kriz yönetimini denetlediği kısmı doğruydu. Legasov'un dediği gibi ikisi de beş yıl içerisinde ölmüş olacaktı. Bu üzücü olsa da doğruydu. Shcherbina dört yıl sonra hayata gözlerini yumdu.

3. bölüm için tıklayınız.

Kaynak: Screenrant

Yorumlar (1)

Putte     06/08/2019 01:06 Id:693


*Admin

Ulana Khomyuk karakterinin ilave edilmiş bir unsur olması ve gerçek birrine dayandırılmamış olması süpriz oldu benim için. Legasov dan sonra en dikkat çekici karakterdi. Gorbachev karakterinin dramatize edildiği görüşüne katılmıyorum. Bence olağandı. Shcerbina karakteri de en çok dikkat çeknlerdendi. Gerçek bir kişi olmasına sevinirken, çok az bilinmesi ve hakkında ölümü dışında fazla bir bilgi olmaması üzücü. Scherbina nın ben bu işi kabul ettim. Çünkü ben üst düzey ama önemsizlerdendim. Bu beni önemli yapabilirdi lafına cevaben, Legasov un Hayır! Onlarda böyle düşündükleri için seni, bilmeden en doğru adamı bu araya yolladılar. Sen çok önemlisin! Repiliği en beğendiklerimdendi.