PLANETDP // HABERLER // Chernobyl Gerçekleri: Dizide Neler Doğru Neler Değiştirilmişti? (Bölüm 3)

CHERNOBYL BÖLÜM 3 - "OPEN WIDE, O EARTH"

Üçüncü bölüm Çernobil'in altındaki üç mühendis ile başlıyor. Mühendisleri vanalara giderken yollarını aydınlatması için dinamo meşaleleri kullanırken izliyoruz. Fakat gerçekte mühendislerin gidecekleri yere ulaşmak için sadece yakınlardaki borulara tutundukları söyleniyor. Sonuçta belli başlı boruların onları hangi yöne götüreceğini biliyorlardı ama bu televizyon için uygun değildi. Bu yüzden izleyicilerin neler olup bittiğini görebilmeleri için bazı değişiklikler yapıldı.

Sonra bölüm boyunca, başlarda Çernobil'de ölümcül dozda radyasyona maruz kalan insanların ve ilk müdahele ekibinin iyileştiğini görüyoruz. Fakat bir noktadan sonra durum tersine dönüyor ve herkes ölmeye başlıyor. Legasov'un Shcherbina'ya ifade ettiği gibi radyasyon hastalığından muzdarip olanlar kısa bir süreliğine iyileşecekti ama ardından kemik ilikleri ölecek, bağışıklık sistemleri çökecek ve organları çürüyecekti. Nihayetinde öyle bir noktaya gelecekti ki hastalara ağrı kesiciler bile yardım etmeyecekti. Sonuçta 3 gün ile 3 hafta arasında öleceklerdi. Legasov'un bu tanımı da doğruydu.

Chernobyl'in üçüncü bölümünde Lyudmilla Ignatenko'nun hikayesi, özellikle kocası Vasily'yi kaybetmekle nasıl yüzleştiği, vurgulandı. Lyudmilla'nın hikayesinin, rüşvet vererek hastaneye ulaşmak ve kocasını sadece 30 dakikalığına görmesine izin verilmesi gibi, bazı tarafları doğru bir şekilde ekranlara taşındı. Ancak Lyudmilla gerçek hayatta hemşireye çoktan iki çocuk sahibi olduğunu söylemesine rağmen HBO'nun mini dizisinde hamile olmadığını söyledi.

Çeşitli anlarda Lyudmilla kocasına dokunurken ve hatta sarılırken gösteriliyor. Fakat gerçek Lyudmilla bir keresinde doktorların birbirlerine yakınlaşmalarına bile izin vermediğini söylemişti. Vasily öldüğünde resmi kıyafetler içinde ama ayakkabısız bir şekilde gömüldü çünkü ayakları aşırı şişmişti. Chernobyl'in üçüncü bölümü bu sebepten ötürü Jessie Buckley'in canlandırdığı Lyudmilla'nın, kocasının cenazesinde elinde bir çift ayakkabı tutmasıyla sonlandı.

Üçüncü bölümün yoğunlaştığı bir başka konu ise yakındaki bölgelerden madenci toplamaktı. Madencilerin, Çernobil Komisyonu'nun 4. reaktör altına bir ısı değiştirici kurabilmesi için 3. ünitenin altında bir tünel açması gerekiyordu. Bu şekilde erimiş çekirdeğin beton desteğin altındaki suya erişme ihtimali azaltılmış olacaktı. Madenciler gerçekten de tünel kazmak ve beton desteğin altında ısı değiştiricinin sığabileceği boyutta bir oda açmak için Tula ve Donbass gibi yerlerden getirttirildi. Fakat HBO'nun Chernobyl'i 1986'da yaşanan olayların bazı açılarını değiştirdi.

Sovyetler Birliği'ndeki tüm sıvı nitrojeni Shcherbina istemiş olsa da gerçek hayatta bahsedilen sıvı nitrojenin hepsini bulma emrini alan Bryukhanov'du. Aksi takdirde başarısızlığı sebebiyle vurulacaktı. Tüm bunlar erimiş çekirdeğin su tabakasına ulaşma ihtimali yüzünden yapılmış olsa da gereksizdi. Çünkü çekirdek bugün bile beton desteği eritip geçmeyi başaramadı. Legasov bu ihtimali üçüncü bölümün sonunda belirtti. Fakat yine de önlem alınması gerekiyordu çünkü hiç kimse sonrasında ne olacağından emin değildi.

3. ünitenin altında tünel kazan yaklaşık 400 madencinin o zamandan beri dörtte birinin kanserden veya radyasyonla bağlantılı bazı sağlık komplikasyonlarından öldüğü tahmin ediliyor. İlginç bir şekilde Chernobyl madencilerin tüneli kazarken aşırı sıcağa dayanabilmek için soyunduğuna da değindi. Madencilerin ne kadar çıplak olduğuna dair çelişkili raporlar bulunuyor. Bu raporlardan birkaçı madencilerin bazen tamamiyle çıplak olduklarını belirtiyor.

Üçüncü bölümde kısaca değinilen bir başka konu ise Çernobil yasak bölgesiydi. Gorbachev ile yaptığı telefon görüşmesi sırasında Shcherbina'nın dediğine göre Nikolai Ryzhkov, Çernobil Elektrik Santralinin 30 km çevresinin tahliye edilmesine karar vermişti. Legasov'un ifade ettiği gibi bu keyfi bir sayıydı. Nikolai'nin kararı gerçekten de yasak bölge olarak tanımlandı ve Legasov'a göre bu oldukça boş bir karardı. Bugün Çernobil yasak bölgesi 2,600 kilometrekareyi kapsıyor.

4. bölüm için tıklayınız.

Kaynak: Screenrant

Yorumlar (2)

pitiko     06/08/2019 11:06 Id:691


Çevirmen

Hepsini okudum. Aydınlatıcı olmuş. Ellerine sağlık.

Putte     06/08/2019 01:06 Id:694


*Admin

4. ve 5. Bölümleri de merakla bekliyoruz. Madenciler bana bu bölümde en sevimli gelen karakterlerdi. Belki bana Rusya'yı hatırlattıkları içindir bilmiyorum. Ama çok iyi betimlenmiş oldukları kesin. Kömür tozu içinde pespaye maden işçilerinin, tabiri caizse her boku bilen anlayan adamlar olabilmesi, bugün bile Rusya'da sıklıkla görebileceğiniz ironilerdendir.