PLANETDP // HABERLER // Chernobyl Gerçekleri: Dizide Neler Doğru Neler Değiştirilmişti? (Bölüm 4)

CHERNOBYL BÖLÜM 4 - "THE HAPPINESS OF ALL MANKIND"

Chernobyl'in dördüncü bölümünde çoğunlukla temizleme safhasını görüyoruz. Ne yazık ki makineler radyoaktif molozları temizlemek için yeterli olmadı. Bunun üzerine ordu, molozları çatıdan temizlemek için askerleri kullanma yoluna gitti. Legasov'un Chernobyl mini dizisinde söylediği gibi bu askerlere "Biyorobotlar." deniyordu ve bu insanlar facianın geride bıraktıklarıyla ilgilenmekle yükümlü olan Çernobil Likidatörlerinin bir parçasıydı.

Çernobil elektrik santralinin çatısını temizlemekle görevlendirilen 3,828 biyorobotun yanı sıra on binlerce insan Çernobil yasak bölgesine atanmıştı. Bu insanlara çevredeki ormanı yerle bir etmekten ölümcül dozda radyasyona maruz kalan hayvanları öldürmeye kadar tamamlamaları gereken günlük görevler veriliyordu. Bu safhanın sonlanması aylar, hatta yıllar aldı.

Chernobyl'in dördüncü bölümü gerçekte neler olduğunu belirleme üzerinde de durdu. Tabii ki HBO mini dizisi gerçeği ortaya çıkarma süreci boyunca kurgusal olsa da Emily Watson'un Ulana Khomyuk karakterini kullanmaya devam etti. Ancak Ulana'nın bölüm boyunca karşılaştığı ters tepkiler gerçekti. Legasov gerçek hayatta Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na üçüncü bölümde anlatılan güvenlik ihlallerinin ve dikkatsizliklerin çoğunu içeren bir rapor teslim etti. UAEA'nın Uluslararası Nükleer Güvenlik Danışma Grubu nedenleri inceledi ve faciaya sebebiyet veren her şeyi kaydettikleri INSAG-1 isimli yeni bir rapor yayımladı.

Birinin Legasov'u RBMK reaktörleri hakkında içtenlikle konuşmaya itip itmediği bilinmese de Viyana'daki konferanslarda Sovyetler Birliği adına eşi benzeri görülmemiş bir tarafsızlık sergiledi. Üzücü de olsa böyle bir facianın tekrar etmesini önlemek için sarf ettiği çaba Legasov'un çevresi ve ülkesi tarafından alay edilmesiyle sonuçlandı. Komisyondaki herkese verilmesine rağmen Legasov, Çernobil faciasının ardından verilen Sosyalist Emek Kahramanı ödülüne layık görülmedi. Ayrıca Kurchatov Nükleer Enerji Enstitüsü'nün bilimsel ve teknik konseyinden men edildi.

Dördüncü bölüm ayrıca birkaç ay boyunca Lyudmilla'nın hamileliğini takip etti ve bebeğin doğumunu ele aldı. Ne yazık ki dizinin gösterdiği gibi Lyudmilla'nın Natashenka isimli yeni doğan kızı, doğumdan dört saat sonra karaciğer sirozu ve konjenital kalp hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti. Fakat Chernobyl dizisinin gösterdiğinin aksine Lyudmilla mezarlıkta kocası Vasily'i ziyaret ederken doğurmaya başladı.

5. bölüm için tıklayınız.

Kaynak: Screenrant

Yorumlar (2)

Putte     06/08/2019 01:06 Id:697


*Admin

Biyorobotlar hususu beni en çok etkileyen insani trajedilerden birisi dizide. Legasov un başına gelenler ise şu temel paradoksa dayanıyor: Devlet için insanlar mı? İnsanlar için Devlet mi?

Putte     06/08/2019 03:06 Id:699


*Admin

Rusya da yaşayan Türklerin çıkardığı bir internet haber sitesinde şöyle tespitler var: http://turkrus.com/781812-cernobil-dizisi-elestirileri-hata-cok-xh.aspx