PLANETDP // HABERLER // Chernobyl Gerçekleri: Dizide Neler Doğru Neler Değiştirilmişti? (Bölüm 5)

CHERNOBYL BÖLÜM 5 - "VICHNAYA PAMYAT"

HBO'nun Chernobyl dizisinin finali iki önemli noktaya odaklanıyor; Çernobil duruşması ve 4. reaktör kazası. Bölüm kazadan 12 saat önce Dyatlov, Fomin ve Bryuhkanov'un testin başarılı olması halinde terfi ettirileceklerini konuşmasıyla başlıyor. Dolayısıyla dizide Dyatlov'un umursamazlığının buradan geldiği ima ediliyor. Bazı terfilerin söz konusu olması mümkün olsa da eninde sonunda Çernobil nükleer faciasına sebep olan ucuz malzemelerden, yalanlardan ve itaatkar çalışanlardan oluşan sistemdi.

Legasov, HBO mini dizisinde Viyana'da yaptığı konuşmanın yalan olduğunu itiraf ediyor. Bu itiraf ve Uluslararası Atomik Enerjisi Ajansı'nda özetlenenler bir ölçüde doğruydu. Legasov gerçek hayatta olay yerindeki ekip, talim ve güvenlik düzenlemeleri ile ilgili sorunları kabul etti. O dönemde dünya ona inanmıştı. Ancak Legasov'un tarafsızlığının gerçek ama üstü kapalı olduğu ortaya çıktı. Legasov esas bilgileri dünyadan sakladı çünkü aldığı emirler bu yöndeydi. Gerçeğin önemli bir kısmı kaydettiği kasetler ortaya çıkana kadar bilinmiyordu.

Dizide gösterildiğinin aksine Legasov bir oda dolusu KGB memuruna, hakime ve Sovyetler Birliği bilim topluluğu üyesine Viyana'daki konuşmasının yalan olduğunu söylemedi çünkü Çernobil duruşmasında hiçbir zaman yer almadı. HBO'nun mini dizisi birçok açıdan detaylara sadık kalsa da beşinci bölümdeki duruşma sahnesi, üç ana karakterden hiçbirinin duruşmada yer almaması sebebiyle ciddi ölçüde dramatize edildi. Legasov ve Shcherbina duruşmada değildi, Khomyuk ise zaten dizi için yaratılmış bir kurguydu. Üstelik duruşmanın kendisi de aslında haftalarca sürmesine rağmen bir güne kısaltıldı.

Fakat Çernobil duruşmasıyla ilgili diğer detaylar doğruydu. Mesela geçici mahkeme salonunun tasarımı, kutu ve sanıkların oturduğu sıra gerçek mahkeme salonuyla birebirdi. Duruşma, merkez komitesi tarafından kontrol edilen göstermelik bir duruşmaydı. Hatta Çernobil duruşması Sovyetler Birliği'nin dağılmadan önce yaptığı son göstermelik duruşmalardan biriydi.

Özetle HBO'nun TV dizisinde gösterilen Çernobil duruşması izleyicilere kaza gecesi neler yaşandığını aktarmak amacıyla kurgulandı. Dizinin yaratıcısı Craig Manzin'in Çernobil Podcast'inde söylediklerine göre diyaloglardan bazı olayların yaşandığı zamanlara kadar her şeyin gerçeğine olabildiğince sadık kalmışlar. Örneğin beşinci bölümde reaktörün 30 megavata düşmesine rağmen Dyatlov'un işçileri kariyerleriyle tehdit etmesi ve herkesin teste devam etmek zorunda kalması kontrol odasında yaşanan kilit bir olaydı. Raporlara göre Toptunov reaktör stop ettikten sonra tamamen kapatılmasını teklif etmiş ve bu teklifi Akimov desteklemiş. Fakat ikisinin karşı çıkışını umursamayan ve testin devam etmesini emreden Dyatlov'du.

HBO'nun Chernobyl'i sadece Dyatlov, Fomin ve Bryuhkanov'u duruşmada gösterdi. Aslında o zaman duruşmada bulunan üç adam daha vardı; kıdemli mühendis Yuri A. Laushkin, 4. reaktörün vardiya müdürü Boris V. Rogozhin ve 4. reaktör şefi Aleksandr P. Kovalenko. Ana üçlünün her biri 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı ama hükümleri sonlanmadan çok önce serbest bırakıldı. Diğer üçlü sırasıyla iki, üç ve beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. NY Times'a göre Fomin emniyeti suistimalden ve cezai ihmalden yargılanan tek kişiydi.

Chernobyl Gerçekleri haber serisinin sonuna kadar bizimle kaldığınız için teşekkür ederiz. Seriyi beğendiyseniz beğen butonuna tıklamayı ve yorum bırakmayı unutmayın.

Kaynak: Screenrant

Yorumlar (2)

Putte     06/08/2019 03:06 Id:698


*Admin

Güzel seriydi gerçekten. Buradaki süprizde mahkeme duruşmasında gerçekte Legasov ve Scherbina nın olmamasıydı. Oysa dizinin en can alıcı bölümü mahkemeydi. Kurgu olması biraz üzmekle beraber iyi iş çıkarmışlar bu değişiklikle.

DeanJames     06/08/2019 05:06 Id:700


Advisor

Yazı için teşekkürler, okudum hepsini. Yani doğrular ve yanlışlar var. Eksikler var, farklı görüşler var. Dönemin yönetiminin kapalı olmasından dolayı bilinmeyenler var. En nihayetinde bir belgesel değil bir kurgu olarak bakmak lazım. Tabii burada ben bu durumu hoş karşılamayan Rus halkını da anlıyorum. İnsanlar bu felaketin yayılmasını önlemek için canlarını ortaya koydular fakat burada biz daha çok sistem eleştirisi izledik. En kahraman gösterilen Legasov bile dizinin sonunda yerin dibine sokuldu. Güzel dizi, atmosferi yaşatıyor. Puanı da oldukça yüksek, ne kadar düşecek merak ediyorum. IMDb'de diziye 10 puan vermeyeni dövüyorlar herhalde.