PLANETDP // HABERLER // Department Q Serisi’nin Dördüncü ve Son Filmi Journal 64’un Çekimlerine Danimarka’da Başlandı

Department Q serisinin nihaî bölümü Journal 64 (The Purity of Vengeance) için Zentropa tarafından motor denildi. Seri önceki filmlerinin başarısıyla hem Danimarka’da hem de dünyada çapında inanılmaz popüler olduğunu kanıtlamış durumda. Danimarka yapımı filmler gişede her zaman çok iyi sonuç vermesiyle bilinir. Department Q serisi için de gişede Kvinden i buret (2013) 721.170, Fasandræberne (2014) 764.002, Flaskepost fra P (2016) ise 704.971 seyirci çekmişti.

Yine başrol aktörleri Nikolaj Lie Kaas ve Fares Fares ile çekilecek olan Journal 64'ün serinin son filmi olacağı söylense de Nordisk Film’in serinin diğer kitaplarının haklarını satın aldığı söylentileri dolaşıyor.

Fares Fares’in uluslar arası bir yıldız hâline gelmesi, Nikolaj Lie Kaas'ın ise birinci sınıf Danimarka filmlerinin ve dizilerinin yıldızı olmasından dolayı aktörlerin devam filmlerinde oynamayı kabul etmesi anlaşılır bir durum.

Department Q serisinin diğer filmlerinde olduğu gibi Jussi Adler-Olsen’in aynı adlı eserinden beyaz perdeye uyarlanıyor. Journal 64’de rol alacağı kesinleşen diğer aktörler de; Søren Pilmark, Johanne Louise Schmidt ve Michael Brostrup. Serinin 3. filmi Flaskepost fra P’yi yöneten Hans Petter Moland, In Order of Disappearance filminin yeniden çekimiyle meşgul olduğu için Journal 64, Christoffer Boe tarafından yönetilecek. Christoffer Boe filmin yönetmen koltuğunda oturmaktan duyduğu memnuniyeti şöyle dile getirdi: “Onu parçalamadan popüler olanın içinde geliştirip yeni tarzlar ve yeni ifadeler bularak Carl Mørck ve gizemlerini araştırmak için sabırsızlanıyorum. Nikolaj Lie Kaas ve Fares Fares ile ve Danimarka film sektörünün ortaya koyduğu en güçlü ve en eğlenceli eserler arasında yer alan serinin gerisindeki tüm ekiple bu adımları birlikte atmayı çok istiyorum.

Senaryo yazarı kadrosu Nikolaj Arcel, Bo Hr. Hansen ve Mikkel Nørgaard’dan oluşan filmin hikâyesi nedir peki? Filmin konusu “1987 yılındaki bir dizi gizemli kaybolma, tüyler ürpertici bir şekilde aynı kişiyle bağlantılıdır.” olarak kısaca bahsedilse de geniş olarak: “Film bir grup inşaat işçisinin Kopenhag’ta eski bir apartmanda yaptığı korkunç bir keşifle başlıyor. Dairelerin birindeki sahte duvarın ardında bir yemek masasının etrafında dört sandalye ve üçünde oturan mumyalanmış üç ceset ve boş bir sandalye bulurlar. Department Q dedektifi Carl Mørck ve yardımcısı Assad’a düşense mumyaların kime ait olduğu ve dördüncü sandalyenin kime ayrıldığıdır. Carl ve Assad daire sahibinin peşine düşer ve ipuçları dedektiflerimizi Sprogø’da bulunan sözde ahlaksız kızların yerleştirildiği bir kadın hapishanesine götürür. Sprogø’da, ihmaller ve zorunlu kısırlaştırmaların yapıldığı tıbbî deneyler günlük hayatın alışılmış bir parçası hâline gelmiştir. Sprogø’daki dehşet olayları Danimarka tarihinin bitmiş bir bölümü olsa da söz konusu deneylerin hâlâ devam ettiğini söyleyen tanıklar mevcuttur. Carl ve Assad daha fazla cinayeti ve tacizi önlemek için zamanla yarışa başlarlar.

Zentropa ve Film Väst tarafından çekilmekte olan Journal 64 (The Purity of Vengeance) 8 Ekim 2018’de Danimarka’da izleyicisiyle buluşacak.

Kaynak1: Cinema Scandinavia

Kaynak2: Cinema Scandinavia

Yorumlar (4)

Putte     09/18/2017 08:09 Id:179


*Admin

Bir Scandinavien olarak ilgimi çekti.

Nehirin~     09/18/2017 11:09 Id:188


@Putte Serinin tüm filmleri türünün güzel örneklerindendi. Son filmin de aynı başarıyı sürdüreceğine inanıyorum :)

deligoz     09/19/2017 12:09 Id:189


Efsanelerdendir. Akşam akşam "Oley be!" diye bağırdım evde.

Sweet Drop     09/21/2017 02:09 Id:191


Serinin hastası olarak haberi okuyunca havalar uçtum. Ama önce kitap diyeceğim zira serinin diğer filmlerini önce izleyip sonra kitaplarını okuyunca kitaplardan beklediğim zevki alamamıştım. Bu kez aynı hatayı yapmayacağım.