PLANETDP // HABERLER // Empire’a Göre En İyi Savaş Filmleri

Eylül ayında PlanetDP üyeleri ve Sinefil grubunun katkılarıyla sizler için özenle seçtiğimiz “izlenmesi gereken 10 savaş filmi” listesi hazırlamıştık. Bu sene de Empire ile karşınızdayız… Kılıç ve sandalet (peplum) çatışmalarından, 2. Dünya Savaşı’nda savaşa katılanların yaşadıklarından, insanlığın geleceğinde uzaylılarla yapacağı savaşları konu alan hikayelerden tutun sinema tarihi çeşit çeşit savaş filmleriyle dolup taşmaktadır. Bazı filmler savaşta yaşananları, zaferleri, yenilgileri bütün gerçekliğiyle ele alırken bazıları da ön cephelerde savaşanların mücadelesini, büyük kitlelerin kaybını, savaşın tüyler ürpertici yönleriyle kusursuz sinema sanatıyla ve dokunaklı anlatımıyla seyirciye yaşatıyor.

Empire karşınıza bu sefer de 12. yy ve 23. yy arasında yaşanan çatışmaları, savaşları konu alan filmleri kronolojik bir sırayla sizler için derledi. Neredeyse 100 yıl önce çekilen filmleri, animasyonları, belgeselleri listemizde bulabilirsiniz. Listedeki filmlerin bazıları sizlere tarihi, yaşananları değiştirerek sunarken, bazıları tahmini geleceği bilim kurgu yapısıyla önünüze serecek… Tabii ki tarihi değiştiren olaylara ışık tutan modern klasikleri de listemize eklemeyi unutmadık.

Hazırsanız başlıyoruz!
 

Kingdom of Heaven (2005) - Cennetin Krallığı / Yönetmen Kurgusu

 7,2   7,8

Dönem: Haçlı Seferleri

Gladyatörle birlikte kılıç ve sandalet bir diğer adıyla peplum janrasının yeniden ön plana çıkmasıyla birlikte efsanevi yönetmen Ridley Scott haçlı seferleri döneminde geçen, buram buram tarih kokan, destansı bir savaş filminin çekimleri için yönetmenlik koltuğuna oturdu. Kudüs Krallığının önemli bir Fransız soylusu olan İbelinli Balian dönemin dini çatışmasına atılır. Orlando Bloom’un canlandırdığı bu karakter filmin ilerleyen kurgusunda çatışmanın lideri konumuna geçer ve Selahaddin Eyyubi ile karşı karşıya gelir. Tiyatral anlatımın daha çok geri planda tutulduğu ve yönetmenin kurgusu üzerine yoğunlaşarak, karakterlerin derinliğiyle hikâyenin yeniden bir sunuşunu göreceğimiz filmi, daha farklı bir deneyim yaşamak için hem ekstra eklenen açılış sahnesi hem de çekim aralarını içeren versiyonuyla izlemenizi tavsiye ederiz.

Waterloo (1970)

 7,3 

Dönem: Napolyon Savaşları

Sergei Bondarchuk’un az bütçeyle çektiği akıllara durgunluk veren filmi Waterloo… CGI teknolojisi daha ortalıkta yokken, film yapımcıları II. Dünya Savaşı döneminde geçen kanlı Almanya-Belçika çatışmasını konu alacak filmin çekiminde taslak olarak hazırlanan bütçede 17,000 ekstra çıkartarak, Sovyet Kara Kuvvetlerinden istemiş... Film, yapımda harcadığı bu bütçeyi telafi etmeyi ummuyordu fakat Peter Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi uyarlamalarındaki savaş sahneleri için çok büyük bir ilham kaynağı bile olmayı başardı. Filmin başrollerinde Rod Steiger (Napoleon), Cristoper Plummer (Arthur Welleshey, Demir Dük), Orson Welles (Fransız kralı, 18. Louis) bulunuyor.

Paths of Glory (1957) - Zafer Yolları

Dönem: 1. Dünya Savaşı

Stanley Kurbrick’in ilk yapımlarından biri olan; Zafer Yolları filmi 1. Dünya Savaş’ının genel olarak amaçsızca birçok kişinin ölümüne neden olduğunu vurgular. Fransaya kaşı uygulanan eylem planı, Alman kuşatmasının “karınca yuvası” pozisyonuyla başlar. Bu görev müttefik tarafın topçu birlikleri tarafından Fransız askerlerinin vurulması ve bu saldırıdan kaçanların “korkaklar, alçaklar” söylemleriyle suçlanıp, mahkeme önüne çıkarılmasıyla sonuçlanır. Savaş’a karşıtlığı vurgulayan film, usta yönetmenin dokunuşlarıyla sizlerle buluşuyor, daha ne olsun?

8,4  8,2

1917 (2019)

Dönem: 1. Dünya Savaşı

Sam Mendes’in askerlerin yaşantısını konu alan hikayesi yaratıcılık barındırıyor. Hikâye, akıcı bir şekilde 1917 filmiyle sizlere sunuluyor. George MacKay ve Dean-Charles Chapman, binlerce İngiliz askerinin ölümüyle sonlanacak yanlış planlanmış bir muhabereyi durdurmak adına canlandırdıkları karakterler Lance Corporals Schofield ve Blake ile “insansız bölgeye” giriş yaparlar ve zamana karşı savaştıkları kötü düşünülmüş bu savaşı engellemeyi üstlenirler. Hikâyeyi daha da heyecanlandıran bir husus daha var; Blake’in ağabeyi de zirveye çıkma görevi için hazırlanmış birlikler arasındadır. Mendes’in dokunuşlarıyla gerilim seviyesi sürekli olarak cehennem ateşiyle kavrulan siperler, savaş alanları arasında koşturup duran, mücadele eden askerlerin görüntüleriyle artarken, efsanevi Roger Deakins’in de dudak uçuklatan sinematografik düzenlemesiyle filmi izlerken soluksuz kalacaksınız.

8,3   7,1

All Quiet On the Western Front (1930) - Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

8,0  6,9

Dönem: 1. Dünya Savaşı

Kubrick’in Zafer Yolları filmiyle aynı dna’yi taşıyan Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Lewis Milestone’un yarı asırlık romandan uyarladığı bir kurgudur. Erich Maria Remarque’nin romanı, savaş kavramının amaçsızlığını vurgulayan ve masum genç askerlerin ölümleriyle sonuçlanan korkunç katliamı konu alır. Milestone’un filmi sadece olayları objektif bir şekilde yansıtan, geliştirici yönüyle de güçlendiren filmler arasında değil aynı zamanda ses sistemlerinin geliştirilmesiyle başlayan sesli film çağının da en önemli filmleri arasında parmakla gösterilenlerindendir.

They Shall not Grow Old (2018)

8,3  8,5

Dönem: 1. Dünya Savaşı

The Lord of The Rings ile savaşı fantastik bir şekilde anlatan Peter Jackson, bu filmiyle 1. Dünya Savaşında yaşananları tüm gerçekliğiyle yansıtmaya çalışmıştır. Ekibiyle birlikte, sektörde kullanılan ilk film makaralarının oluşturduğu kalitesiz film karelerinden şikayetçi olan Jackson, bu konuyla ilgili de bir sistem geliştirmiştir; Imperial War Müzesinden aldığı görüntüleri renklendirme ve dudak okuma teknolojisiyle sahnelere diyalog eklemeden önce, gelenekseli daha modern bir hale dönüştürmüştür. Sonuç ise nefes kesiciydi; ön cephelerden gerçekçi görüntüler, çatışmadan sağ çıkan askerlerin röportajlarıyla desteklenmişti…

Dunkirk (2017)

 7,0

Dönem: 2. Dünya Savaşı

Christopher Nolan’ın ilk savaş filmi olan Dunkirk, binlerce İngiliz ve müttefik askerin Dunkirk sahiline botlarla gönderilirken yaşadıklarını konu alır. Bu büyük kalabalığın içinde aynı zamanda sivillerde vardır. Film yapımcısı, filmin kurgusunu kronolojik olarak şekillendirmiştir; sahilden kurtulma planındaki 3 önemli noktayı farklı açılardan vurgular: kara, deniz ve hava… Her biri o kadar titiz bir kurguyla farklı zaman dilimlerinde sergilenerek filmin sonunda muhteşem bir şekilde birleştirilir. Savaşta yaşananları bütün bir şekilde ele almak yerine Nolan, daha çok askerlerin yaşadıklarını tüyler ürpertici kaçış, kurtulma maceralarını izleyicilerle buluşturmayı hedeflemektedir.

Saving Private Ryan (1998) - Er Ryan’ı Kurtarmak

8,6  8,4

Dönem: 2. Dünya Savaşı

Steven Spielberg bir savaş filmiyle daha karşımızda… Film, oğullarının biri hariç hepsini askeri görevde kaybetmiş bir annenin oğlunun bulunuş hikayesini konu alır. Nazilerin Fransayı işgali göreviyle Fransaya giden ve hayatta kalan tek oğlunun, Amerikan askerlerinin yardımıyla bulunma ve anneyle-oğlun buluşma hikayesini duygusal bir açıdan ele almaktadır. Filmin açılışı ikinci dünya savaşında müttefik güçlerin normadiya’ya asker çıkarmasını yaptığı, önemli bir günle başlar… Tüylerimizi ürperten bir sahneyle açılan film, kaos, ölüm, kafalara sıkılan kurşun sahneleriyle adrenalin seviyemizi bütün film boyunca yükseltir. Filmi bir kere izlediğinizde ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Flags of Our Fathers / Letters From Iwo Jima (2006) - Atalarımızın Bayrakları

 7,1 7,1

Dönem: 2. Dünya Savaşı

Client Eastwood’un 1945 Pasifik Okyanusunda Iwo Jıma adındaki küçük bir adada gerçekleşen savaşla ilgili birçok filmi bulunmaktadır. Atalarımızın Bayrakları filminde de Eastwood, iki tarafın da (Japonya ve Amerika) bakış açısını yansıtır. Bu da bizim, savaşın iki yüzünü de görüp, objektif bir bakış açısı edinmemizi sağlıyor...

The Thin Red Line (1998) - İnce Kırmızı Hat

 7,6 7,5

Dönem: 2. Dünya Savaşı

Sektördeki bir 20 yıllık boşluğunun ardından James Jones’un romanını filme uyarlayan ve sektöre bomba gibi dönen Terence Malick’in kafasındakileri ahlak, aşk ve doğa ile harmanladığı bir film sizleri bekliyor. Film, Guadalcanal Muhaberesini konu alıyor. Yaklaşık olarak 3 saat boyunca bir grup Amerikan askerinin pasifik tarafından muhabereye dahil oluşunu anlatan film, kesintisiz bir şekilde tek parça halinde anlatılıyor.

Das Boot (1981) - Mukaddes Vazife

8,8

Dönem: 2. Dünya Savaşı

Çoğu savaş filmi savaşın cehennemi görüntülerini ekranlara taşırken, Wolfgang Petersen’in 1979 yılında çekilmiş 1981 yılında vizyona giren, İkinci dünya savaşında U 96 adlı tip, 7 sınıfı Alman U-boot mürettebatını konu alan filmi, denizcilerin hayatlarını ve içinde bulundukları psikolojik durumu görsel bir biçimde dile getirmektedir. Bu şekilde film, diğer savaş filmlerinde olmayan savaşın insancıl boyutunu ortaya çıkartmıştır. Filmin hikayesi ise 2. Dünya Savaşın'da görev alan U-96 tipi bir Alman denizaltısı Atlas Okyanusu'ndaki sıradan görevine çıkmasıyla başlar… Yıllar içinde çok farklı şekillerde yeniden sektöre sunulan filmin sonu büyüleyici, bizden söylemesi…

Schindler’s List (1993) - Schindler’ın Listesi

8,9  8,8

Dönem: 2. Dünya Savaşı

Schindler’in Listesi, Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, ünlü yönetmen Steven Spielberg’in en önemli yapıtları arasında sayılan ve ona Oscar kazandıran bir yapımdır. Film, 1994 yılında 12 dalda Oscar’a aday olmuş ve 7 dalda ödül kazanmıştı.

The Bridge on the River Kwai (1957) - Kwai Köprüsü

8,1  7,9

Dönem: 2. Dünya Savaşı

1943'te Burma'da bir Japon esir kampının komutanı olan Saito, kampa yeni gelen İngiliz Albay Nicholson'dan adamlarına Kwai nehri üzerine bir köprü kurmalarını emretmesini istemektedir. Usta David Lean’ın yönetmenliğinde çekilen filmin konusu, Japon güçler tarafından İngilizlerin tutsak alınmasının hikayesini anlatmak yerine, Tayland'daki köprünün inşasında yaşananları konu alır. Saito'nun bu köprüyü inşaa etmesinin amacı, köprüyü kullanarak Japon birliklerine cephane taşıma konusunda avantaj sağlamaktır. Saito'nun işkencesine dayanamayan Albay bir süre sonra köprünün emri altındaki mühendisler için de bir moral kaynağı olacağını düşünerek onun isteğini kabul eder. Nicholson düşmanının esiri konumunda da olsa, onun ve adamlarının yapabileceğinden daha iyi bir köprü yaparak onu psikolojik seviyede altetmiş olacağını düşünür. İnşaat ilerledikçe Nicholson köprünün düşmanına avantaj sağlayacağını tamamen unutur ve onu mükemmelleştirmek için elinden geleni yapar...Kwai Köprüsü 1957'de sekiz dalda aday olduğu Oscar'ların yedisini aldı...

The Dam Busters (1955)

 7,3

Dönem: 2. Dünya Savaşı

Müzikleriyle de bir hayli ünlenen film, yenilmez görünen ve gücünün doruklarındaki Nazi savaş makinesine, yıkıcı bir darbe indirmeyi amaçlayan Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin Pataklama Operasyonu adı verilen çok gizli bombalama görevini planlamasını ve uygulamasını konu alıyor.

Where Eagles Dare (1968) - Kartal Yuvası

 7,7

Dönem: 2. Dünya Savaşı

Bir kış gecesi, 7 erkek ve bir kadın komando, Almanya’da yüksek bir tepeye inerler. Amaçları; erişilemez denilen Gestapo’nun merkezine ulaşmaktır. Görevleri ise, Amerikan generali Nazilerin elinden kurtarmaktır. Brian G. Hutton yönetmenliğinde çekilmiş olan filmde sizleri şaşırtacak, sağa-sola savrutacak olaylar yer alıyor…

Grave of the Fireflies (1988) - Ateş Böceklerinin Mezarı

8,5  8,5

Dönem: 2. Dünya Savaşı

Stüdyo Ghibli’nin elinden çıkan hiçbir film “üzücü, yürek burkucu” kelimeleriyle sizlerinde tahmin edebileceği gibi bağdaştırılamaz. Fakat yuvalarının bombalanması üzerine ormanda kendilerine hayat kurmaya çalışan genç Japon ikizlerin hikayesi pek de öyle değil… Hikaye Isao Takahata’nın kaleminden… Konusundan da kısaca bahsedecek olursak; II. Dünya Savaşı henüz sona ermiş, Japonya onur kırıcı bir şekilde teslim olmaya zorlanmıştır. Aynı günlerde Seita isimli delikanlı bir tren istasyonunda yere uzanmış son nefesini vermektedir. Seita yaşadıklarını hatırlar. O ve küçük kardeşi Setsuko, savaş başladığında Kobe'de yaşamaktadırlar. Anneleri Amerikan bombardımında öldüğünde, babaları da donanmada denizci olduğu için teyzelerinin yanına gönderilirler. Buraya uyum sağlayamayan ve teyzeleriyle tartışan iki kardeş evden kaçıp yollara düşer. Bir yandan özgürlüğün tadına varıp pastoral doğal ortamda kendilerini kaybederken, bir yandan da savaşın dayattığı zorluklara birlikte göğüs germek zorunda kalırlar. Hayatta kalmak başlı başına bir mesele haline geldiğinde Seita büyümenin ne olduğunu da anlamak zorunda kalacaktır...

Inglourious Basterds (2009) - Soysuzlar Çetesi

8,3  7,9

Dönem: 2. Dünya Savaşı

Inglorious Basterds”ın konusu, Alman işgali altındaki Fransa’da başlar. Çok sevdiği ailesinin, Nazi Albay Hans Landa’nın (Christoph Waltz) tarafından katledilmesine tanıklık eden Shosanna Dreyfus (Melanie Laurent) adlı kadın, katliamdan kılpayı kurtularak Paris’e kaçar. Orada sinema salonu sahibi ve işletmecisi olarak yeni bir kimlik edinir.Aynı günlerda Avrupa’nın başka bir köşesinde Teğmen Aldo Raine (Brad Pitt), Yahudi askerler tarafından kurulan bir grubu düşmana karşı misilleme yapma amacıyla organize etmektedir. Düşmanları tarafından “Piçler” yakıştırmasıyla bilinen Raine’ın grubu, Nazi Almanyasının önde gidenlerine zarar verme misyonunu üstlenmiştir. Bu amaçla, Alman sinema oyuncusu ve gizli ajan Bridget Von Hammersmark (Diane Kruger) ile işbirliği yaparlar. Shasoanna’nın kendi intikamını alma planlarını yaptığı bir sinema salonunun çatısı altında hepsinin kaderleri kesişecektir.

Dr. Strangelove (1964) - Garip Doktor

8,4  7,6

Dönem: Soğuk Savaş

Soğuk Savaş döneminde Ruslara saldırmak için bahane aramakta olan çılgın general Jack D. Ripper, Rusların 'Amerikan halkının vücut sıvılarını kirlettiği' gerekçesiyle SSCB'ne sürpriz bir nükleer saldırı yapmaya karar verir. Nükleer silahlarla yüklü bir Amerikan uçağı Rus sınırına yakın bir bölgede Soğuk Savaş döneminin tipik devriye uçuşlarından birini yapmaktayken mürettebat Ripper'dan SSCB'ne saldırı emrini alır.Fakat Rus büyükelçisi DeSadesky Amerikan makamlarına Rus savunma teknolojisinin geldiği son noktanın ürünü olan 'Doomsday Device'dan bahsettiğinde ve Başkan'ın danışmanlarından eski Nazi bilimadamı Dr. Strangelove buluşun varlığını onayladığında durum daha da tehlikeli bir hal alır; 'Doomsday Device', SSCB'ne yapılacak herhangi bir nükleer saldırıda dünyadaki tüm canlıların yok olmasını sağlayacak bir karşı tehdit silahıdır...

Apocalypse Now - Final Cut (1979-2019) - Kıyamet

8,4  8,3

Dönem: Vietnam Savaşı

Francis Ford Coppola’nın psikolojik savaş filmi, adından da anlaşılacağı bir psikolojik çöküşü, savaşı, cehennemi ve sonrasında gelen deliliği vurguluyor. Yüzbaşı Willard komutasındaki ekibin görevi, Vietnam’da Amerikan ordusuna başkaldırmış olan ve vahşi yöntemlerle bir orman kabilesini yönetmekte olan Albay Walter Kurtz’ü öldürmektir. Kurtz'ün izini süren Yüzbaşı Willard, savaşın karanlığı ve acımasızlığı altında giderek takip ettiği kişiye benzemeye başlayacaktır. Joseph Conrad'ın "Karanlığın Kalbinde" kitabından ve karısının notlarından da faydalanarak Francis Ford Coppola tarafından sinemaya uyarlanan film, sinema tarihinin en ünlü savaş filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Coppola, kolonileşme döneminde geçen kitaptaki hikayeyi Vietnam Savaşı'na taşımış…

Platoon (1986) - Müfreze

8,1  7,8

Dönem: Vietnam Savaşı

Film yapımcısı Oliver Stone’un Vietnam Savaşında yaşadıklarını konu alan filmin hikayesi Chris Taylor ile başlar… Chris Taylor (Charlie Sheen), genç ve idealist bir Amerikalı'dır, ve çok geçmeden Vietnam'da sadece Viet Cong'larda değil, aynı zamanda içinde büyüyen korku, fiziksel bitkinlik ve gitgide artan kızgınlığıyla da savaşmak zorunda olduğunu anlar.Taylor'ın iki kumanda komutanı (Tom Berenger ve Willem Dafoe) düşman ve kendi aralarındaki iki savaş net bir çizgi çizmektedir, ama çelişkiler, kaos ve nefret Taylor'ın içine işler, inançlarını boğar ve duyularını insanın en yüksek tuttuğu değer olan hayata karşı hissizleştirir...

Oliver Stone: “Savaşta ilk yarayı her zaman masumlar alır.”

Full Metal Jacket (1987)

8,3  7,9

Dönem: Vietnam Savaşı

Amerikan Ordusu ve Vietnam Savaşını konu alan film, bu kez Stanley Kubrick bakış açısıyla izleyicilerle buluşuyor. Filmin başlarından ortalarına kadar askeri disiplinin farklı kişiliklerde nasıl bir etki yarattığını izliyoruz. Bu etki daha çok psikolojik bir tahribat olarak yorumlanabilir. Filmin geri kalanında ise savaş alanında, savaşım tüm gerçekliğini yaşıyoruz. Filmin, esas olarak bir savaş filmi olması dışında özetlenebilecek bir konusu yok fakat bu konunun işlenişi savaşın insanları ne hale getirdiğini anlatmaya yetiyor. Kurguda kullanılan savaş bunu göstermek için bir araç sadece. Bu yüzden, bir 'Rambo' filmi beklentisi içinde olmamanızı tavsiye ederiz…

The Hurt Locker (2009) - Ölümcül Tuzak

 7,6  6,1

Dönem: Irak Savaşı

Kathryn Bigelow’un Oscar alan filmi the Hurt Locker, muharebe sırasında bombaları etkisiz hale getirmekle görevli askerlerin yaşamından bir kesit sunuyor. Çavuş James yeni atandığı görevinde, yüksek eğitim almış bir grup askeri şiddet dolu bir çatışmaya gönderir. James adeta ölüme meydan okurca kaygısız davranmaktadır. Askerler yeni ve vahşete eğilimli önderlerini zaptetmeye çalışırken, şehirde kaos başlar.

Edge of Tomorrow (2014) - Yarının Sınırında

 7,9  8,0

Dönem: Gelecekte Gerçekleşecek Savaş Kurgusu (2020)

Gelişmiş uzaylı bir ırkın dünyaya saldırması sonucunda tüm milletler uzaylı saldırılarına karşı bir araya gelmiştir. Kumandan Bill Cage (Tom Cruise) girdiği ilk sıcak savaşta ölür fakat uzaylılarla girdiği yakın temas onu bir zaman döngüsüne sokmuştur. Sürekli olarak zamanın farklı varyasyonlarında ve yerlerinde kendini bulan Cage’in bu mücadelesi onu farklı boyutlarda savaşan bir kahraman haline getirecektir.

Starship Troopers (1997)

 6,0

Dönem: Gelecekte Gerçekleşecek Savaş Kurgusu (2022)

Lisedeki güzel günleri bitmek üzere olan Johnny Rico ve Carmen Ibanez, hangi işte kariyer yapacaklarını planlamaktadır. İyi bir öğrenci olan Johnny, ailesinin olumlu karşılamamasına rağmen, bir pilot olmak için Seyyar Birliğe girmeye can atan Carmen'in kalbini kazanabilmek amacıyla orduya katılır. Bir süre sonra üstlerinin gözüne giren Johnny bölük liderliğine terfi eder. Ancak yaşanan trajik bir kaza Johnny'i işinden soğutur ve ordudan ayrılma noktasına vardırır.Bütün bunlar gerçekleşirken dış dünyalardan gelen dev böceklerin saldırısı başlar. Ailesini ve sevdiklerini yok eden bu böceklerden intikam almak artık Johnny'nin tek amacıdır…

Kaynak: Empire Online

Yorumlar (6)

benteksizhepin     06/06/2020 07:06 Id:1090


Moderator

Çokı güzel bir haber olmuş elinize sağlık....

Putte     06/07/2020 01:06 Id:1091


*Admin

Keyifle okudum ve bir çoğunu da seyrettim bu filmlerin.

fotifoti     06/09/2020 10:06 Id:1100


2-3 hariç hepsini izledim. Dunkirk kadar da overrate film görmedim. Eleştirince de linç yiyorsun öyle komik bi durum var :)

Rustic     06/10/2020 09:06 Id:1101


Editör

Aralarında izlemediğim bir Dunkirk vardı, iki gün önce baktım. Ben beğendim filmi; özellikle sahneleri 3 farklı açıdan konumlandırmasını sevdim. Eleştirini merak ettim açıkçası, linç yemezsin yahu :)

Avant-Garde     06/11/2020 07:06 Id:1105


Kıdemli

Listeye girmemiş fakat türü içinde çok iyi bir film daha var. 1989 yapımı Casualties of War. Tavsiye ederim...

Coolcat2019     06/15/2020 07:06 Id:1110


Tamamını izlemişim Casualties of War dahil. Bir çoğunu hatta Where Eagles Dare (1968) bile sinemada izlemiştim :) Bilim kurgu alanı ayrı bir derya orada daha çok film var eklenebilecek ayrı bir liste konusu olur. Önerisi olan yorumuna eklesin bilgi paylaştıkça çoğalır :) Bu listeye eklenebilecek; Forrest Gump 1994 Enemy at the Gates 2001 Fury 2014 Pearl Harbor 2001 Stalingrad 1993 Battle for Sevastopol 2015 Black Hawk Down 2001 My Way 2011 Midway 2019 Valkyrie 2008 Defiance 2008 Lone Survivor 2013 The Captain 2017 Downfall 2004 Windtalkers 2002 We Were Soldiers 2002 Days of Glory 2006 Hamburger Hill 1987 T-34 2018 The Dirty Dozen 1967 Patton 1970 Dizi olarak Band of Brothers 2001 The Pacific 2010 Generation War 2013