PLANETDP // HABERLER // Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Bilim Kurgu Filmi

 


 

The Matrix (1999) - Matrix       

 

 

 

8,7   9,0

Konusu: İki türlü gerçeklik vardır: biri yaşanan, öteki yaşamın ötesinde olan. Bunlardan biri rüya, öteki de Matrix'dir. Neo, umutsuz bir çaba ile Matrix hakkındaki gerçeği araştırıyor. Tam olarak kavrayamadığı şeylerin yaşamını kontrol ettiğini biliyor.Matrix Nedir? Neo, efsaneler aracılığı ile tanıdığı ve son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus'un gerçeği bildiğine inanmaktadır.Bir gece Neo, kendisini başka bir dünyaya götürebilecek güzel yabancı Trinity ile tanışır. Bu kızın götüreceği dünyada, Morpheus'u bulacak ve Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir.

 

Interstellar (2014) - Yıldızlararası

 

8,6   8,7

Konusu: Film, Kip S. Thorne'nun evrende "solucan deliklerinin" gerçekten var olduğu ve bu sayede zamanda yolculuğun mümkün olabileceği teorisinden ilham alınarak yaratılmıştır. Filmin hikayesi bir grup cesur kaşifin bu deliklerden birine gitmeye karar vermesi sonrasında gelişiyor. Bu bilinmeyen boyuta yapacakları yolculukta, birlikte kalabilmek için verdikleri mücadele her birini ayrı zorluklarla karşılaştırıyor.

 

Inception (2010) - Başlangıç

 

8,8   8,8

Konusu: Dominick "Dom" Cobb (Leonardo DiCaprio) yetenekli bir hırsızdır. Rüya görme anında insanların bilinçaltına girerek önemli sırları çalmaktadır. Son kurbanı Japon işadamı Saito (Ken Watanabe) 'dir. Saito'nun bilinçaltının derinliklerinde dolaşırken ölen karısı Mal'i görür ve çalma işi başarısız olur.Bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmıştır. Bundan kurtulması için mükemmel bir fırsat yakalar. Kaybettiği her şeyi geri alabileceği son bir iş. Tabii mükemmel "Başlangıç"ı tamamlayabilirse. Bu sefer zihinden bir şey çalınmayacak onun yerine bir fikir yerleştirilecektir.

 

The Terminator (1984) - Yokedici

 

8,0   8,2

Konusu: 2029 yılının kıyamet-sonrası Los Angeles'ında Skynet adlı yapay zeka ürünü bilgisayar sistemi 1990'larda büyük bölümünü yok ettiği insan ırkının kurtulmayı başaran direnişçilerine karşı savaşmaktadır. Direnişçiler Skynet'e karşı başarıya ulaşmadan hemen önce Skynet savaşçı Terminator'larından birine zamanda yolculuk yaptırarak onu geçmişe göndermeyi başarır. Terminator'ın görevi direnişçilerin başı olan John Connor'ın annesi Sarah Connor'ı öldürmektir...1980'lerin en popüler popüler bilim-kurgu tasarımları olarak hatırlanan nükleer yıkım, kıyamet-sonrası dünya, insan görünümlü cyborg'lar gibi fikirlerin gerçekleştirilmesinin tarihi itibariyle teknik açıdan en mükemmel örneğini teşkil eden Terminator, filmin yönetmeni ve yardımcı yazarı James Cameron'ı dünya çapında üne kavuşturmış ve aksiyon filmleriyle yıldızlaşan Arnold Schwarzenegger'in ününü sabitleştirmesini sağlamıştı. 

 

Back to the Future (1985) - Geleceğe Dönüş

 

8,5   8,9

Konusu: Dönemin özellikle tasarımıyla öne çıkan otomobillerinden olan bir DeLoran'ın içine gizlenmiş icat, Marty'i yanlışlıkla 50'lere geri götürür. Sorumsuz delikanlı bu gösterişsiz Amerikan kasabasında bir kazaya yol açar ve müstakbel anne ve babasının tanışmasına engel olur. Böylece kendisi de hiç doğmamış olacağı için bu durumu düzeltmesi gerekmektedir. Ama hayat sandığından daha karmaşıktır ve sorumluluk kelimesinin anlamını öğrenmek zorundadır.

 

Alien (1979) - Yaratık

 

8,4   7,7

Konusu: Görevini tamamlayarak Dünya'ya dönmeye hazırlanan kargo gemisi Nostromo'nun beş erkek, iki kadın ve bir kediden oluşan mürettebatı özel kabinlerinde uykudadır. Bilgisayarların çevredeki bir gezegende yabancı bir yaşam türü tespit etmeleri üzerine uyandırılırlar. Yasalar, akıllı olabilecek her canlının araştırılmasını emretmektedir. Dallas (Tom Skerritt), Lambert (Veronica Cartwright) ve Kane'den (John Hurt) oluşan ekip, gezegene gittiğinde terk edilmiş bir uzay gemisiyle karşılaşır. Buldukları yumurta benzeri organizmaları incelerken, bir tanesi kırılır ve yengeç benzeri bir yaratık Kane'in yüzüne yapışır. Ekip gemiye döndüğünde Ripley (Sigourney Weaver), Kane'i içeri almakta tereddüt eder. Karantina kuralları çok açıktır. Fakat mürettebat, arkadaşlarını kurtarmak için bu sorumluluğu alır.
 

Avatar (2009)

 

7,8   8,0

Konusu: Yakın gelecekte Pandora adında yeni keşfedilmiş bir gezegen var. Bu gezegende dünyada çok az raslanan ancak çok değerli olan bir elementten bol miktarda var. Ancak sorun şu ki, bu gezegenin sahipleri ve doğası madenciliğe izin verecek türden değil. En büyük tehdit, 3 metrelik ırklarına Na'vi adı verilen yaratıklar.Bilimadamları, kendi NA'vi görünümlü yaratıklarını yapacak bir yol buluyorlar ( Na'vi ve insan DNA melezi). Bunlar boş vücutlar ve insanlarla bilimadamları bunları kullanarak Pandora'ya gitmek ve Na'viler'e savaşmadan yaklaşmak istiyorlar. Weaver, Avatar projesinin liderini oynuyor ve amacı Na'vier ile barışçıl yollardan temas kurmak.Worthington ise bir gazi, felçli, ancak hala savaşçı bir kalbi var. Bu nedenle bu onun kullanamadığı vücuduna kavuşması için mükemmel bir ortam yaratıyor.

 

Twelve Monkeys (1995) - 12 Maymun

 

8,0   8,1

Konusu: Ölümcül bir virüs tüm dünyayı tehdit etmektedir. 1996'da 5 milyar kişinin ölümüne neden olan bu virüs, 2035'te dünya nüfusunun yalnızca %1'ini hayatta bırakmıştır. Bu virüsün etkilerinden korunabilmek için insanlar yer altında koloniler kurarak yaşamaya başlar.Bu virüsün üstesinden gelebilmek için mahkumlardan James Cole, zaman makinesiyle geçmişe gönderilir. Yanlışlıkla 1990 yılına gönderilen Cole, bilimadamları için virüs hakkında araştırma yapar.Daha sonra zaman yolculuğunu sürdüren Cole, 1996'da akıl hastanesine alınır. Burada Dr. Kathryn Railly ile tanışan Cole, onu içinde bulundukları duruma inandırmaya başlar.
 

The Butterfly Effect (2004) - Kelebek Etkisi

 

7,6   7,9

Konusu: Çocukluğundan gelen korkunç hatıralarıyla mücadele etmek zorunda kalan genç bir adam zaman içinde geçmişe yolculuk yapabildiğini ve olayları değiştirebildiğini keşfeder. Ne var ki her değişiklik hem kendi hayatını hem de çevresindeki insanların hayatını büyük ölçüde etkilemektedir. Üstelik de çoğu zaman beklenenin tam aksine! * Başta sözü geçen Kaos Teorisi zaten birçok şeyi anlatmış. Ama ufak müdahalelerin neleri ne derece değiştirip, hayatları nasıl sürüklediğini görmek bu teoriyi daha bir anlamlı kılıyor.
 

The Prestige (2006) - Prestij

 

8,5   8,8

Konusu: Rupert Angier ve Alfred Borden, genç yaşlarda karşılaştıkları ilk andan itibaren dostça bir rekabetin içinde yer alan iki sihirbazdır. Zaman içinde gelişen yetenekleri ile birlikte aralarındaki rekabet de büyür. Biri alışılmadık ve ilginç olan bir gösteri yaptıktan sonra diğerinin bu ilizyondaki sırları keşfetmek için giriştiği çaba şeklinde yıllarca devam eden bu rekabet, bir noktadan sonra hiç beklenmedik yerlere varacak ve çevrelerindeki herkes dahil kendilerini de büyük bir tehlikenin içine atacaktır.Genç yaşına rağmen Akıl Defteri ve Insomnia gibi etkileyici filmler ile beğeni toplayan yönetmen Christopher Nolan, Christian Bale, Hugh Jackman, Scarlett Johansson ve Michael Caine gibi ağır toplardan oluşan bir kadro ile sihir dünyasına el atıyor.

 

BONUS

Listeyi kaçırmış ancak sizin kaçırmamanız gereken, üyelerimizin önerileriyle yüksek oy almış 5 film...

 

Stargate (1994) - Yıldız Geçidi

 

 7,1   6,1

Konusu: Mısır tarihi uzmanı arkeolog Dr. Daniel Jackson, araştırmaları sırasında çok eski bir geçit bulur. Bu geçit, başka bir gezegene açılmaktadır. Albay O'Neil komutasındaki bir grup askerle birlikte geçitten diğer tarafa geçerler. Eski mısırı andıran bu gezegen, androjen yarı tanrı RA tarafından yönetilmektedir. Acımasız RA'nın eline düşen ekibin, kurtulmak için RA'yı altetmesi gerekecektir.

 

WALL-E (2008) - VOL-i

 

8,4   8,6

Konusu: Harap edilmiş, kirli ve kuru bir dünyadayız. Yüz yıllar önce bütün insanlar, çevrenin kesintisiz suistimali yüzünden yaşanamaz hale gelen dünyayı BnL isimli bir mega şirketin inşa ettiği uzay gemileri ile terk etmiştir.Bu dünyayı temizlemekle yükümlü robotların halen çalışan tek üyesi Wall-E’nin (Waste Allocation Load Lifter – Earth class) çöp toplamak ve düzenlemekle dolu monoton iş gününü izliyoruz. Geçen 700 sene içinde kendine ait bir kişilik üreten Wall-E, günün sıkıcılığını ilginç bulduğu eşyaları toplayarak ve tek arkadaşı hamam böceği ile oynayarak dindirir. Wall-E, işten dönünce akşamlarını Hello Dolly’nin VHS kopyasını izleyerek ve umutlu gözlerle (veya dürbünlerle) uzaya bakarak geçirmektedir. Amacı, bir gün başka bir robota aşık olmak ve filmde gördüğü el tutuşma sahnesini o robotta denemektir...

 

Edge of Tomorrow (2014) - Yarının Sınırında

 

7,9   8,1

Konusu: 

Gelişmiş uzaylı bir ırkın dünyaya saldırması sonucunda tüm milletler uzaylı saldırılarına karşı bir araya gelmiştir. Kumandan Bill Cage (Tom Cruise) girdiği ilk sıcak savaşta ölür fakat uzaylılarla girdiği yakın temas onu bir zaman döngüsüne sokmuştur. Sürekli olarak zamanın farklı varyasyonlarında ve yerlerinde kendini bulan Cage’in bu mücadelesi onu farklı boyutlarda savaşan bir kahraman haline getirecektir.

 

Le Voyage dans la Lune (1902) - (A Trip to the Moon) Aya Seyahat

 

 8,2   7,5

Konusu: Prof. Barbenfouillis başkanlığında bir grup astronom Ay'a gitmek üzere planlar yaparlar. Sonuçta dev bir toptan gönderilen mermi şeklindeki uzay gemileri ile hedeflerine ulaşırlar. Ancak burada Aylılar tarafından kaçırılıp Ay kralının sarayına götürülürler... George Méliès'in çoğu Jules Verne'e dayanarak yaptığı yüzlerce kısa filmden bu en ünlüsü, -açıkça H.G.Wells'in First Men in the Moon'undan da esinlenerek- sinema tarihinin ilk bilim kurgu filmi olarak haklı bir üne sahiptir. Méliès'in filmleri janra ait klişelerin tümüne sahiptir neredeyse; çılgın bilim adamları, dehşet verici icatlar, roketler vs vs.. Roketin Ay'a varışını simgeleyen sempatik sekans, kuşkusuz sinemanın en bilinen sahnelerinden birine vesile olmuştur.

 

Prometheus (2012)

 

7,0   6,9

Konusu: "Alien" ve "Blade Runner"ın yönetmeni Ridley Scott tanımlanmasına katkı sağladığı türe geri dönüyor. Prometheus ile Scott ezber bozan bir mitoloji yaratıyor. Bu mitolojik dünyanın içinde bir grup kaşif, Dünya üzerindeki insanoğlunun kökenine dair bir ipucu keşfediyor. Bu ipucu gruptakileri evrenin en karanlık köşelerine heyecanlı bir yolculuk yapmaya zorluyor. Ancak yolculuğun sonunda insan ırkının geleceğini kurtarmak için korkunç bir savaşa katılmaları gerekiyor. "Prometheus" ile yeni bir mitoloji yaratan Scott, insan ırkının dünya üzerindeki köklerini araştıran bir ekibin hikayesini anlatıyor. Bu serüvende evrenin en karanlık köşelerine sürüklenen ekibin kökleri ararken buldukları, dünyanın sonunu getirebilecek bir şey oluyor. Bu durumda artık bununla savaşıp, insan ırkını bu bilinmez tehlikeden kurtarmaları gerekiyor.

 


Ayrıca yeni başlayan "İzlenmesi Gereken 10 Korku Filmi" anketimize katılmayı unutmayın! Yeni listelerde görüşmek üzere...

 

Tavsiyelerinizi yorum olarak gönderebilirsiniz!

Yorumlar (15)

Oldspider     09/26/2019 07:09 Id:756


Uploader

kanımca Blade Runner 1982 bu listede yer almalı.

OooWeee     09/26/2019 08:09 Id:757


Liste için teşekkürler. Bu sefer gelen listenin hepsini izlemişim. "A Trip to the Moon" dışında. Asırlık bir film olunca normal sanırım. Ama bir bilim-kurgu düşkünü olarak 13dk olan bu kısa filmi izlemem gerekiyor. Eski filmleri çok sevmesemde bitince bu 13dk kısa gelmez umarım.

DeanJames     09/26/2019 11:09 Id:758


Advisor

@Oldspider Katılıyorum.

zombieyes     09/26/2019 12:09 Id:759


Prestige bilimkurgu öğelerine dair birşeyler içerse de Blade Runner, Robocop gibi bir sürü film varken bu listede yeralması garip!

Fullmetall     09/26/2019 03:09 Id:760


Dark City yine yok.. :( Avatar dışındakileri izledim fazla hype'lanan filmleri sevmem ne yazık ki avatarda bunlardan birisi ne kadar güzel olursa olsun izlemem. :D Birde Twelve Monkeys filminin tam bi bilimkurgu filmi olduğunu düşünmüyorum. Dizisi daha fazla bilimkurgu içeriyor. Başı ve sonu açık bir film. Şizofreni mi yoksa gerçekten gelecekten mi geldi bunu film göstermiyor. Pan ın labirenti gibi sonu açık bittiyor.

Kill Master     09/26/2019 08:09 Id:761


Uzman

Blade Runner %2 falan oy aldığı için listeye ekleyemedim.

benteksizhepin     09/26/2019 08:09 Id:762


Moderator

Güzel bir seçki ve sunum harika elinize sağlık. Devamını bekliyoruz.

mob     09/27/2019 07:09 Id:763


Ne bileyim, böyle listelere eleştiri her zaman gelir. Wall-e, avatar, prometheus, stargate elbette kaliteli yapımlar. Çocuk yaşta bu filmleri seyredenler üzerinde çok tesirli olmuştur muhakkak. Ama blade runner, dune, brasil, total recall (ilki), star wars, star trek sinema tarihinin tümünü hesaba katınca (ki 1902 ye kadar yer verilmiş; iyiki de öyle olmuş) daha önemli geliyor bana. Hatta bu yeni filmlere baz olmuş filmlerden bunlar bence..

mob     09/27/2019 07:09 Id:764


Bir de contact filmini eklemeyi unutmuşum

Putte     09/27/2019 08:09 Id:765


*Admin

Babylon 5 giriş filmi olmalıydı mesela. Çok fazla yapım daha sayılabilir. Buradan anlaşılan Bilimkurgu da ilk 10 yapmak çok zor ve tatminkar değil. Bir dahaki sefere ilk 100 yapın tüm bu eleştirileri dikkate alarak. Hazırlayan arkadaşların ellerine sağlık. Bu 10 da her türlü seyredilir.

Martin Fierro     09/27/2019 10:09 Id:766


Bu bir bilimkurgu klasiğidir: 2001: A Space Odyssey (1968) Stanley Kubrick ,ilk 10 da değil 1 numarada hak eder kanımca.

Kill Master     09/28/2019 11:09 Id:768


Uzman

@Putte dediğin gibi bu seferki liste zor oldu gerçekten. Ama ileride alt türler de olacak. O zaman daha iyi listeler hazırlanacak bence.

kmb     10/03/2019 06:10 Id:776


Event Horizon (1997) ve Abyss (1989) da bu listeye girebilir diye düşünüyorum... yada liste uzaya bilir :)

seawolf     10/04/2019 05:10 Id:777


Bence 10 ile sınırlamamak lazım.

Putte     04/27/2021 07:04 Id:1295


*Admin

Bu tip listelerin devamı gelse çok güzel olur