Ana Yurdu

Film   2015     Altyazılar: [1] [06-03-2017 -> 08-02-2018]

Sancılı bir boşanma sürecinin ardından yeni yeni toparlanmaya başlayan Nesrin ofisteki işinden ayrılır ve İstanbul'daki evini terk eder. Nesrin artık hayatta olmayan babaannesinden kalan Anadolu'daki boş köy evinin yolunu tutar. Çocukluğundan beri yazar olmanın hayallerini kurmuştur ve bu evde ilk romanını tamamlamaya karar verir. Ancak uzun zamandır görüşmediği ve de anlaşamadığı annesinin çat kapı evde belirmesiyle planları yarıda kalır. Şimdi ikisi için de birbirlerinin karanlık yanlarıyla yüzleşme zamanıdır.


Yayın Tarihi: 05-09-2015 [225] Aka:
  • Motherland
Dil: Türkçe Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Türkiye, Yunanistan
YÖNETMEN
TÜR
Drama
SÜRE
93 Dakika
OY VER

Franz_K    07-06-2021 11:45 Id:12865


Sinefil

Nevrotik bir anne ile onun duygusal baskısı altında soluksuz çırpınan kızına dair Bergman’ın Höstsonaten (Güz Sonatı) filmini anımsatan batıl dini inançlar ve küçük çevrelerin “Ne derler?”i ile soslanmış nefis bir psikolojik gerilim Ana Yurdu. Yazdığı kitabı bitirmek için sakin bir yaşam ihtiyacı ile bir yıl önce ölmüş anneannesinin taşradaki köy evine gelen Nesrin’in tüm karşı koymalarına rağmen duygu sömürüsü yaparak kendini yanına kabul ettiren annesiyle geçirdiği günleri anlatıyor film. Ana Yurdu; bir yandan nevrotik annesinin duygusal hezeyanları, kaprisleri, çoğu hurafelere dayalı dini telkinlerinin ağırlığı altında sırf hatır kırmamak ve yeni bir kaprise sebebiyet vermemek için çırpınan Nesrin’e dair bir hikâye anlatırken bir yandan da bir Anadolu köyünün kadınlar arası dedikodularla, “O ne dedi, bu ne dedi?” meseleleri ile vücut bulan sorunlu yaşamına dair sosyolojik doneler sunuyor. Film bir anne kız üzerinden psikolojik ve sosyolojik alt yapısı güçlü bir hikâye anlatsa da izlediğim birçok yerli yapımda olduğu gibi ses miksajında sınıfta kalıyor ve seyircisine “Yönetmen çektiği filmi hiç izlemedi mi?” sorusunu sordurtan, onu “Kim, ne dedi?” diye sürekli filmi geri almaya zorlayan anlaşılmaz diyaloglarla zorluyor. Öyle ki ben kendi adıma gerilim dozu zaten yüksek filmde “Kim ne dedi?” diye anlamak için ayrı bir gerilim yaşadım. Yarı entelektüel bir genç kadın ile bir öğretmen emeklisi olmasına rağmen hem zihinsel anlamda hem de dini inançları bağlamında saplantılı bir anne arasındaki ilişkiyi Bergmanvari bir üslupla ve çoğunlukla tek mekânda anlatan, alt metinleri güçlü Ana Yurdu; “Keşke yerli filmlerin hepsinde alt yazı seçeneği olsa da böyle nefis filmleri enerjimizi karakterlerinin ne dediğini anlamak için değil de ne anlatmak istediğine odaklanarak izleyebilsek.” hissiyle tamamladığım bir film oldu.
7,6/10

Fragman / Trailer

Galeri

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

İngilizce Altyazı
İngilizce 25 1 SubRip 06-03-2017 12:29 Bilinmiyor fedkad 8
Sürüm: Bilinmiyor