And Then We Danced

(Ve Sonra Dans Ettik)

Film   2019     Altyazılar: [5]   [1] [13-05-2019 -> 11-09-2021]

Yetenekli dansçı Merab, yıllarını verdiği Gürcü devlet halk dansları ekibinde partneri ve kız arkadaşı Mary ile birlikte kendini kanıtlamaya çalışmaktadır. Süreç hem sert eğitmenleri hem de geleneksel dansın gerekleri yüzünden katı ve sıkıdır. Merab, ekibe yeni katılan yakışıklı ve karizmatik bir gence kapılınca önce çok zorlansa da sonrasında aşkı keşfeder, kimliğini ve cinselliğini bulur. Gönderen : @DeanJames

Yayın Tarihi: 16-05-2019 [2320] Aka:
  • And Then We Danced
  • Ve Sonra Dans Ettik
Dil: Gürcüce Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
İsveç, Gürcistan, Fransa
YÖNETMEN
TÜR
Drama, Romantik
SÜRE
113 Dakika
OY VER

Franz_K    25-02-2020 22:32     Id:8244


Sinefil

Homofobik bir insan değilim ve tüm cinsel tercihlere de son derece saygılıyım ancak sinemada gay temalı filmleri izlemekten hoşlanmıyorum. Geçtiğimiz yıllarda çok yankı uyandıran, çok beğeni alan “Call Me by Your Name” filminden de bu yüzden hazzetmemiştim. Açıkçası LGBTI temalı filmlerin sinema sektöründe özellikle kayırıldığını da düşünmüyor değilim. Hani hükûmetlerin ve kurumsal din anlayışının katı homofobik yaklaşımına karşı yürütülen mücadelenin bir parçası olarak görmek gerek belki de bu temadaki filmleri. Ancak bu temayı göze sokmadan işlemeyi başaran, filmlerinin odağı yapmak yerine sos olarak kullanan bir Xavier Dolan bir Ferzan Özpetek varken böyle işin bayraktarlığını yapan filmlere çok da sıcak bakamıyorum ben. And Then We Danced ise eşcinsellik temasını tam da merkezine koymuş, bu temadan beslenen bir film. Çocukluğundan beri halk dansları ile ilgilenen ve tek hayali seçmelere katılarak ulusal takıma girmek olan Merab’ın dans okuluna yeni katılan Irakli ile olan duygusal yakınlaşmasını ve sözüm ona cinselliğini keşfetmesine odaklanan film bu bağlamda sıra dışı bir hikâye anlatmaktan oldukça uzak. Ancak hikâyesiyle çok sıra dışı şeyler anlatmayan film Gürcü halk dansları ile ilgili verdiği ayrıntılarla, oldukça estetik dans görüntüleriyle ve muhteşem yerel müziklerle bir fark yaratmayı başarıyor. Öte yandan ulusal takımda yaşanan bir olay ve arkadaşları arasında geçen diyaloglar üzerinden toplumun farklı cinsel tercihlere olan katı homofobik tutumunu da sert biçimde eleştiriyor film. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi And Then We Danced; gücünü işlediği temadan ve anlattığı hikâyeden ziyade yer verdiği etnik unsurlardan, izlemesi son derece keyifli dans sahnelerinden ve Levan Gelbakhiani’nin çok başarılı bulduğum oyunculuğundan alıyor.
7,0 /10

benteksizhepin    02-06-2020 19:38     Id:9509


Moderator

Gürcü halk dansları topluluğunun prova çalışmasındaki harika bir müzik eşliğinde daha çocukken eşleşen Merab ve Mary’nin etkileyici düeti ile açılıyor film. Yapımın iyi olduğuna delâlet eden bu dans, folklor gurubunu çalıştıran sert adamın dansı kesmesiyle devam ediyor ve, Gürcü dansı için çok yumuşaksın, diye Merab’ı uyarıyor. Zira Gürcü dansında erkek sert kadın ise şehvetten uzak masum bir yumuşaklıkta olmalıymış. Sonra Merab’ın anneannesi, annesi ve kafasına göre takılan abisiyle yaşadığı yoksul evine gidiyoruz. Babaları onları yıllar önce terk etmiştir. Böylece iyice anlaşılıyor ki bu filmin anlatmak istediği bir şey var…

İsveç’in Oscar adayı olan Ve Sonra Dans Ettik filminin macerası; Gürcistan asıllı İsveçli yönetmeni Levan Akin’ın 2013 yılında Gürcistan’da Onur Yürüyüşünde eşcinsel hakları için yürüyen 50 kişiye Ortodoks Klisesi’nin organize ettiği 20 bin kişilik gurubun saldırısından sonra ülkesine dönüp yaptığı araştırmalara dayanıyor. Önce belgesel olarak düşünülen yapım bu tutkulu yasak aşk hikayesine bürünüyor. Bu tutkulu aşkın fonunda da milliyetçi muhafazakâr kapalı ve homofobik bir toplum olan Gürcistan’a tanık oluyoruz. Burada maskülenlik ve feminenlik toplumsal ya da devletin ve kilisenin dayattığı kurallarca bilirlenmelidir. 

Ama enseyi karartmamalı. Tiflis’te ki folklor topluluğuna Bakü’den Irakli diye biri gelir. Tam bu sırada folklor gurubunda Ulusal Dans Topluluğu için seçmeler yapılacağı duyurulur. Ve tek bir kişi seçilecektir. Böylece Merab ve Irakli arasında rekabet başlar. Bu erkek rekabeti farkında olmadan, içten gelen bir tutkuya dönüşür. Merab yüzyıllardır dayatılan dans koreografisine farketmeden figürleriyle adeta isyan ederken Irakli’ye de aşık oluverir. Cinsel kimliğini keşfeder ve bu filimin enfes sonuna bizi önce üzüntüden sonra sevinçten yelken açtırır. Ama ben ikisinde de ağladım.

Bir de ben nedense ilk sahneden itibaren Irakli’yi hiç sevemedim. Onun için Merab’ın bu filmde aslında hep yalnız olduğunu hissettim. Ama son sahnelerde serseri abisinin onunla konuşması beni öldürdü. Ve aslında iyiliğin ve güzelliğin nereden geleceğinin belirsizliğini hayatın umutla dolu olduğunu düşündüm. Abi’lik geleneksel toplumlarda çok önemlidir ve hele böyle abiler bulunmaz nimet mertebesindedir. Eğer homofobik değilseniz bu filmi izleyin tavsiyesinde bulunabilirim. Sadece harika müzikler ve danslar bile değer geçirdiğiniz zamana.

Filmdeki ana oyuncular profesyonel dansçı. Baş rol oyuncusu Levan Gelbakhiani teklifi tam beş kez reddetmiş ancak en sonunda cesaretle kabul ederek kendi ülkesinde büyük tartışmalar yaratan filmin gerçekleşmesine sebep olmuş. Gerçekten de harika bir iş çıkarmış hem danslarıyla hem oyunculuğu ile hem de hep sevgi ve merakla bakan kocaman çocuksu gözleriyle. Ama filmin Gürcistan’daki prömiyeri sırasında sinemaya zorbalar ve gericiler saldırmış. Sonrası sinema salonunun önünde zırhlı polisler dizilmiş. Bu saldırıya engel olamamış. Zira o masum gözlere kimileri nefretle, bu olaylara aldırmaz tarafsız kimileri de sevgisizce bakabiliyor. Aslında ceberrutlarca dayatılmamış saf sevgiden korkuyorlar. Nedense?

Filmle ilgili Blog sayfam.

Fragman / Trailer

Galeri

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 25-01-2021 22:02 tolgaonaral & helinsuoğur RagnarLothbrok 9
Sürüm: And.Then.We.Danced.2019.GEORGIAN.PROPER.1080p.BluRay.x264.DTS-PTH

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 05-06-2020 17:32 Net-Rip Denkzero 237
Sürüm: And.Then.We.Danced.2019.GEORGIAN.1080p.WEBRip.x264-VXT

Türkçe Altyazı
Türkçe 25 1 SubRip 05-06-2020 11:06 Net-Rip Lizozom 60
Sürüm: And.Then.We.Danced.2019.iTunes

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 02-06-2020 18:11 tolgaonaral & helinsuoğur Denkzero 95
Sürüm: And.Then.We.Danced.2019.GEORGIAN.1080p.WEBRip.x264-VXT

Türkçe Altyazı
Türkçe 25 1 SubRip 22-02-2020 15:12 tolgaonaral & helinsuoğur Spectre 780
Sürüm: And.Then.We.Danced.2019.1080p.WEBRip.x264.AC3.HORiZON-ArtSubs

İngilizce Altyazı
İngilizce 25 1 SubRip 22-02-2020 09:57 Net-Rip Spectre 70
Sürüm: And.Then.We.Danced.2019.1080p.WEBRip.x264.AC3.HORiZON-ArtSubs