Ballon

Film   2018     Altyazılar: [1]   [1]

1979 yılının yazında; (Doğu Almanya) Thüringen’de, iki aile beraber, çılgınca bir plan yapar. Demokratik Almanya Cumhuriyeti’nden kaçıp, Batı’ya gitmek istiyorlardır ve planları; ev yapımı bir sıcak hava balonu ile kaçmaktır. Haftalarca uğraşıp balonu diktikten sonra, amatörler ilk girişimlerinde bulunur. Batı Almaya sınırına metreler kala, yağmurdan dolayı ağırlaşan balonları yere düşer. Neyse ki; polisten kaçmayı başarırlar. Ancak polis, düşen balonun kalıntılarını bulunca, kaçma girişiminde bulunan hainleri araştırmaya başlar. Aileler; bir daha kaçma girişiminde bulunmaya karar verince, olaylar daha gergin bir hal alır. Öte yandan; kaçmaya çalışan hainleri bulamayan yetkililer, yeni bir kaçış girişimi daha olacağını anlarlar. Kaçış planı yapan aileler; bu zor durumdan nasıl kurtulacaklar? Gönderen : @Chaotic_Cinema

Yayın Tarihi: 27-09-2018 Aka:
  • Ballon
Dil: Almanca, İngilizce

Oyuncular

Peter Strelzyk

Doris Strelzyk

Günter Wetzel

Petra Wetzel

Oberstleutnant Seidel

Tüm Ekip

için tıklayınız.

Frank Strelzyk

Andreas 'Fitscher' Strelzyk

Hauptmann Heym

Peterchen Wetzel

Andreas Wetzel

Erik Baumann

Klara Baumann

Oberfeldwebel Lesch

Oberstleutnant Schirra

Oberstleutnat Tornow

Apotheker

Witzke (Oberst)

Strehle (Leutnant)

Werner Meissner (SED-Kreisleiter)

Kindergärtnerin (Ulrike Piehl)

Beate Baumann

Diensthabender Offizier

Günters Stiefvater

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Almanya
YÖNETMEN
TÜR
Drama, Tarih, Gerilim
SÜRE
125 Dakika
OY VER

Oluşturulma Tarihi: 08-02-2019 - Son Güncelleme Tarihi: 12-06-2020

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 24 1 SubRip 11-06-2020 02:23 MeKsA Meksa 121
Sürüm: Ballon.2018.720p.BluRay.x264.AAC-[YTS.MX] | HDH | VXT

İngilizce Altyazı
İngilizce 24 1 SubRip 08-04-2019 16:04 BluRay ErenYıldız 14
Sürüm: Ballon.2018.720p.BluRay.DD5.1.x264-HDH

Franz_K 14-06-2020 12:32 Id:9614

“1976 ile 1988 yılları arasında yaklaşık 38.000 doğu alman vatandaşı batı tarafına kaçmaya çalıştı. Alman Demokratik Cumhuriyeti sınırlarında en az 462 erkek, kadın ve çocuk öldürüldü. Doğu Almanya rejimine göre hepsi vatan hainiydi.” Bu bilgilerle açılan gerçek olaylara dayalı Ballon, Doğu Almanya’dan Batı’ya kaçmaya çalışan ve bunun için oldukça sıra dışı bir yöntem seçen iki ailenin gerilim dozu yüksek öyküsünü anlatıyor. Herkesin birbirine şüpheyle baktığı, sivil polislerin ortalıkta kol gezdiği, ağızdan çıkacak en ufak bir cümlenin vatan hainliğiyle yargılanmaya sebep olduğu bir ortamda özgür bir yaşam için son derece fantastik bir plan yapan iki ailenin kaçış serüvenine odaklanan film, Doğu Alman polisinin bu plandan haberdar olmasıyla seyirciyi yerinden hop oturtup hop kaldıran tansiyonu yüksek bir kedi fare oyununa dönüşüyor. Başta “Der Tunnel” ve “Barbara” olmak üzere pek çok filme ilham kaynağı olmuş kaçış hikâyelerine yeni bir soluk getiren Ballon, benzer filmlerle kıyaslandığında yer yer gerçeklikten uzaklaşan bir anlatıya sahip. Gerçek bir olaya dayanıyor olmasına rağmen dayandığı olayın gerçekliğini seyirciyi ikna edecek gerçekçi bir anlatı ile aktarmayı başaramıyor maalesef film. Yine de macera filmlerini aratmayacak derecede sürükleyici kurgusu ve hiç dinmeyen temposu ile yer yer abartıya kaçan, mantık hatalarına düşen ayrıntıları yüzünden rahatsız etse de seyirciye seyir zevki yüksek bir deneyim vaat ediyor Ballon.
7,2/10

Videolar

Galeri