Climax

(Climax)

Film   2018     Altyazılar: [13-05-2018 -> 13-05-2022]

'90'larda çok meşhur olan "rave" kültüründen ilham alan Noe, 20 kişilik bir dans grubunun üç gün süren disiplinli antrenman programını kendi aralarında bir partiyle kutlamalarıyla başlayacak olan film belli ki çok acayip noktalara gidecek! Gönderen : @oTToMaNeK

Yayın Tarihi: 13-05-2018  [ABD]   02-11-2018  [TR] [4786] Aka:
  • Climax
Dil: Fransızca, İngilizce Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Fransa, Belçika
YÖNETMEN
TÜR
Drama, Korku, Music, Gerilim
SÜRE
97 Dakika
6 /10 - (12)

palëhárma    25-10-2018 15:21     Id:4320


Etkin

Zaten dağıtmaya meyilli bir grup dansçıya kafayı buldurursanız, al sana bir Climax. Güzel danslar, güzel müzikler. Güzel bass, güzel K A O S. Sangria?

ehl-i karye    06-11-2018 20:09     Id:4407


Etkin

İzleyiciler bitmek bilmeyen partide buluyor kendilerini. Partide müzik, dans, alkol, sex, şiddet, islamafobi, ensest, eşcinsel, fantezi, şiddet, gerilim ne ararsan hepsi var,  Cehennem tasviri söylendiği gibi etkileyici değil,  tanınmış kimselerin olmaması güzel olmuş, Silva karakteri gereksiz ön plana çıkmış, oda tek ünlü o olduğundan kaynaklanmış olabilir.  Büyük ekranda izlenmesi gereken bir film. Online izlerim, filan demeyin, gösterimden kalkmadan uğrayın. 

DeanJames    07-03-2019 12:54     Id:5492


Advisor

Bu film hakkında ne yazabileceğimi tam bilemiyorum. Kimileri filmi çok beğenmiş, kendilerine göre çeşitli göndermeler bulmuş ve anlamlar çıkarmışlar; kimileri ise filmi tamamen anlamsız ve can sıkıcı bulmuş. Öncelikle filmin kesinlikle can sıkıcı olmak için çekildiği açık. Beğenseniz de beğenmeseniz de böyle. Ya da belki de filmi tam olarak anlayabilmek için filmdeki kafalara benzer durumlar yaşamış olmak gerekir. Tabii bunlar tamamen bulanık. Bir film eğer insanlara farklı şeyler hissettirmeyi başarıyorsa muhakkak övgüyü hak ediyordur. Bu filmde de öyle bir durum var. Zaten Gaspar Noé hiçbir zaman normal bir sinemacı olmadı, bu filmde yaşanmış bir olaydan yola çıkıldığı söyleniyor. Yani durumlar ilginç, yaşanan kafaları tam olarak anlamak, bilmek lazım. Gaspar Noé bu noktada kullandığı tekniklerle gerçeğe epey yaklaşmış. Ama sonuç olarak; bittikten sonra, şimdi ben bu filmi niye izledim ki, ne gerek vardı diyebileceğiniz bir film.  Herkese göre değil.

Franz_K    26-07-2020 22:51     Id:10113


Sinefil

Climax çok merak ettiğim ancak yönetmen koltuğundaki Gaspar Noé isminden dolayı uygun bir kafa beklediğim, izlemeyi hep ertelediğim bir yapımdı. Zira takip edenlerin malumu olduğu üzere Gaspar Noé hangi temada film çekerse çeksin sınırları zorlayan, seyirciyi sarsmak için elinden geleni ardına koymayan bir yönetmen. Görece olarak Gaspar Noé filmografisinin belki en hafif filmi olsa da Climax, her şeyden önce yetişkinlere yönelik içeriği ile hassasiyetleri olan ve belli yaşın altındaki seyircilerin uzak durması gereken bir yapım. İki ay gibi kısa sürede tamamlanan ve kadrosu -ana karakter hariç- oyunculuk deneyimi olmayan profesyonel dansçılardan oluşan film; Fransa’da yaşanmış gerçek bir olaya dayalı hikâyesinde 90’lı yılların ortasında üç günlük prova için şehir dışındaki bir yatılı okula gelen dans grubunun kendilerini anlaşılmaz biçimde bitmek bilmeyen bir çıldırmanın içinde bulmalarını konu ediniyor. Kırmızı tonun ağırlıkla kullanıldığı filmde neon ışıklarla, hareketli kamera kullanımıyla ve farklı açılardan yapılan çekimlerle görsel olarak, biteviye tekrar eden tekno müzikle de işitsel olarak seyirciyi sersemleten Climax; anlattığı ana hikâyesiyle ne kadar çarpıcıysa Noé’nin filme ustaca yerleştirdiği metaforlarla da bir o kadar dikkat çekici. Sembolik karakterler üzerinden semavi dinler arasındaki çatışmalara; Afrika’dan İsrail’e, Arap toplumlarından İngiltere’nin sömürgeciliğine, Doğu Bloğu ülkelerinin Komünist yönetim anlayışından, Nazizm’e hatta Trump Amerika’sının kirli politikalarına kadar ayrıntılarda saklı göndermelerle Climax çözülmesi dikkat isteyen son derece güçlü metaforlar içermesi bakımından alt yapısı güçlü bir film aynı zamanda. Özellikle ikinci bölümdeki dans koreografisiyle sanatsal anlamda göz dolduran film; genele hâkim olan rahatsız edici atmosferiyle her bünyenin kaldırmayacağı ama sinemada farklı deneyimler arayanların mutlaka izlemesi gereken bir yapım.
7,7/10

19Tufan03    12-11-2020 13:23     Id:11012


Sinefil

Yönetmenin son filmi Climax, Gaspar Noe'yi tanımadığım ve müzikalvari bir film olduğunu düşündüğüm için epeydir ertelediğim bir filmdi. Fransa'da 90'lı yıllarda yaşanan gerçek bir olaydan uyarlandığı iddia edilen film, bir dans grubunun 3 günlüğüne şehir dışında yatılı bir okulda prova sonrası yaptıkları partide, çıldırmanın eşiğine gelmelerinden esinlenerek senaryolaştırılmış. İçtikleri alkolün içinde lsd olduğundan bir habersiz gençler, bir süre sonra fiziksel olarak birbirlerine ve kendilerine şiddet göstermeye başlarlar. Sadece bir tanesi dışında hiçbirinin oyuncu olmadığı profesyonel dansçılar ile çekilmiş bu filmde, oyunculuklar kesinlikle eğreti durmuyor. Hepsi rolünün altından başarıyla kalkmış. Kırılma anına kadar ağır ilerleyen ve sadece kaliteli dans ve kareografi sahneleriyle izleyiciyi ekranda tutan film, kırılma anından sonra sertleşmesi, yönetmenin diğer filmlerinde de örneklerini gördüğümüz cehennem tasvirleri ve insanın içindeki şiddet dürtüsünün kolayca günyüzüne çıkabileceğini göstermesiyle, gerçekçi, ürkütücü ve sert bir film. Ayrıca, uyuşturucu karşıtlığı görevini de eksik yerine getiren film, diğer Gaspar Noe filmlerinde olduğu gibi başarılı kamera kullanımıyla da izleyiciyi mest ediyor. Bu arada, filmin posterinde karakterlerin filmin sonunda yer aldıkları haliyle yer alması, zekice ve güzel bir ayrıntı diye düşünüyorum. Tek mekan filmleri arasında kendisine has bir yer edinen Climax, ürkütücü dram filmlerinin başarılı örneklerinden. İnsan ve şiddet dürtüsünü oldukça başarılı ele almış ve sorgulamış, tekno müzikleri, ışık kullanımı ve kaliteli dans sahneleriyle de adından söz ettirmiş, herkese hitap etmeyen özgün ve sıradışı bir film Climax. 7.7/10