I Lost My Body

(Bedenimi Kaybettim)

Film   2019     [23-04-2019 -> 07-12-2020]

Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası'na seçilen bu filmde, bir Paris laboratuvarındaki kopmuş el, kötü kaderinden kaçar ve sahibini bulmak üzere yola koyulur. Bu uzuv, şehirdeki tüyler ürpetici macerası sırasında hem güvercinleri hem de fareleri savuşturarak pizza dağıtıcısı Naoufel'e kavuşmaya çalışır. Elin, Naoufel ve onun kütüphaneci Gabrielle'e olan aşkı hakkında hatırladıkları, neden kopmuş olabileceğine dair ipuçları sağlarken üçünün muhtemel kavuşması için de romantik bir fon oluşturur. Gönderen : @DeanJames

Orijinal Başlık: J'ai perdu mon corps

Yayın Tarihi: 17-05-2019 [964] Aka:
  • I Lost My Body
  • J'ai perdu mon corps
Dil: Fransızca Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Naoufel

Gabrielle

Naoufel enfant

Le père

Daha Fazlası

için tıklayınız.

La mère

La bibliothécaire

Madame Lussac

Le patron de la pizzeria

La mère du bébé

La copine de Raouf

Le pianiste aveugle

L'automobiliste / L'éboueur

Le commentateur de foot et reportage

Le professeur de faculté

Voix d'ambiance

Young Naoufel

The Mother

The Driver

Mrs. Lussac

Manager Fast Pizza

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Fransa
YÖNETMEN
TÜR
Animasyon, Drama, Kurgu, Romantik
SÜRE
81 Dakika
6.8 /10 - (6)

Franz_K    11-01-2020 02:02 Id:7644


Sinefil

Amelie’nin senaristi Guillaume Laurant’ın “Happy Hand” adlı romanından uyarlanan J'ai perdu mon Corps, ayrıldığı bedeni bulmak için laboratuvardan kaçan bir el ile ait olduğu bedenin paralel hikâyesini geri dönüşlerle anlatan oldukça sıra dışı bir yetişkin animasyonu. 72. Cannes Film Festivali’nin Eleştirmenlerin Haftası bölümünde büyük ödüle layık görülen film, bir araya gelmesi zor görülen olguları, birbiriyle organik bağ kurarak fantastik ve gerçek iki paralel hikâyede başarıyla bir araya getiriyor. Sahip olduğu bedeni kaybetmiş bir el ile küçük yaştayken hayatın acı gerçekleri ile yüz yüze gelmiş, hayata tutunmaya çalışan gencin birbiriyle içi içe geçen hikâyesi bir yandan bedensiz el üzerinden sürükleyici ve sıra dışı bir macera filmi tadında ilerlerlerken diğer yandan dokunaklı bir aşk öyküsüne odaklanıyor. Filmdeki geri dönüşler ise hem kayıp elin, hem onu kaybeden gencin ortak geçmişinden aktardığı yürek burkan ayrıntılarla hikâyenin duygusal derinliğine katkı sağlıyor. Bir kesik eli düşünen, hisseden, korkan, heyecanlanan bir karakter haline getiren ve bu konuda da oldukça ikna edici olabilen film sıra dışı kurgusu, başarılı grafikleri ve dokunaklı hikayesi ile bu yılın en güçlü Oscar adaylarından birisi.
8,0 /10

DeanJames    05-02-2020 06:02 Id:7962


Co. Admin

Sanırım 2019'un en sıra dışı işlerinden biri. Bedenini arayan bir elin hikâyesi. Etkilenmedim dersem yalan söylemiş olurum. Gerçekten bu sıra dışı animasyon birçok duyguyu bir arada yaşamanıza sebep oluyor. Bir taraftan kopan elin şehirde bedenini aramasına zihninizi ikna etmeye çalışırken diğer taraftan Naoufel'in yaşam öyküsüyle sarsılıyorsunuz. İçinizden bir sürü neden ve keşke geçiyor ama en sonunda gerçekliğe dönüyorsunuz. Ne yaparsak yapalım bu dünya gerçekten adil bir yer değil. Sonunu biraz daha net vurgulasalar belki de son yılların en iyi işlerinden biri diyebilirdim. Müzikleri ve çizimleriyle izlemeye değer bir animasyon. İzleyin bence.

19Tufan03    12-02-2020 04:40 Id:8064


Kıdemli

Film hemen başında bam telime vuran eşsiz ve oldukça etkileyici müziğiyle gönlümü fethetmeyi erken başardı. Ek olarak, net anlaşılır bir olay örgüsü kullanmaması, zekice parçalar yerleştirmesi ve izleyiciden bu parçaları birleştirmesini beklemesiyle de bir hayli takdirimi kazandı. Bedenini kaybeden bir elin hikayesinin anlatıldığı film, bir animasyona göre bir hayli zekice göndermelere de sahip ayrıca. Flashbacklerin kalitesi, çizimlerdeki başarı, müziklerinin kalitesiyle yağ gibi akıyor film ve her sahnesini ilgiyle izletiyor. 
 
Kopup giden el Naoufel'in ve bizlerin geçmişidir aslında. Geçmiş artık bizim değildir ama bir şekilde insanın geçmişi gelecekte karşısına çıkmaktadır. Naoufel'in ailesini kaybetmesi geçmişte kalmış olsa da, her zaman karşısına çıkıyor ve acıları peşini bırakmıyor. Geçmişinden kurtulamayan Naoufel ailesinin ses kayıtlarını dinleyen ve yeni kayıt yapmayan birisiyken, elin onu bulmasıyla beraber ilk kez yeni bir ses kaydı yapıp, karşı binaya hayatı pahasına atlıyor. Bu büyük atlamayı, geçmişini geride bırakmaya çalışmasına dair dev bir adım olarak gösteriyor bize film. Zaten bu atlamadan sonra, el artık Naoufel'in karşısına çıkmamaya karar verip, orayı terkediyor. Filmde göze bir haylice sokulmuş olan sinek ise geleceği temsil ediyor. Babasının sözlerini hatırlayalım, sineği yakalamak için olduğu yeri değil olacağı yeri tahmin etmen gerekiyor demişti. Nafouel belki de ilk kez sineği yakalayacakken, elini makinaya kaptırıyor. Yönetmen burada da geleceğin peşine düşmenin anı ve insanın elindekilerini kaybettireceğini gayet zekice ve başarılı şekilde anlatıyor. Kurgusal tutarlılığı, anlatısındaki başarısı, alt metindeki göndermeleri ve eşsiz müzikleriyle gerçekten harkulade bir yapım I Lost My Body. Animasyon seven/sevmeyen ayırt etmeden herkese tavsiye ediyorum. Çok beğendim.  8.5/10

Videolar

Galeri