I Still Hide to Smoke

(Bu Yaşta Hâlâ Saklanarak Sigara İçiyorum)

Film   2016     Altyazılar: [1]   [1] [10-05-2018 -> 23-04-2021]

Fatima, her gün onlarca kadının sosyalleşmesini sağlayan bir Türk Hamamı’nın işletmeciliğini yapmaktadır. Bu kadınlar, geleneksel göbek taşının etrafında sigara içer, dertleşir; aşk, din, politika tartışır… Fakat hamamın dışında yaşanan karmaşadan da habersiz değillerdir. Gönderen : @DeanJames

Orijinal Başlık: À mon âge je me cache encore pour fumer

[332] Aka:
  • À mon âge je me cache encore pour fumer
Dil: Arapça, Fransızca Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Fatima

Keltoum

Daha Fazlası

için tıklayınız.

Louisa

Meriem

Madame Mouni

Mohamed

Aïcha

La petite Leïla

Mère Hind

Wassila

Le petit Khaled

La petite Hind

Maman Mohamed Ali

Mari Fatima

Gardien Hammam homme

Enfant entrée hammam

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Fransa, Yunanistan, Cezayir
YÖNETMEN
TÜR
Drama
SÜRE
90 Dakika
OY VER

Franz_K    07-04-2021 10:19 Id:12546


Sinefil

Sadece ismi ile bile birçok şey anlatan À Mon âge je me Cache Encore Pour Fumer, bir hamama Cezayirli kadınlar nezdinde Müslüman Arap coğrafyasındaki tüm kadınların dertlerini, İslami cihatçı aşırı grupların yarattığı trajedileri sığdıran, alt metinleri son derece güçlü nefis bir kadın hikâyesi. Alaycı üslubuna ve mizahi anlatısına derin sosyolojik meseleler sığdırmış, üzerinde uzun uzun düşünülmesi gereken sekansları ile seyircisini allak bullak eden film; sahnesi Cezayir’de bir hamam dekoruna sahip bir buçuk saatlik bir tiyatro izliyormuş hissi veriyor seyircisine. Haftanın belli günleri kadınlara hizmet veren hamamın kadın işletmecisi Fatima, yeğeni küçük Leila ve 29,5 yaşındaki bekâr yardımcı masöz Samia’nın müşterilere hizmet sunarken geçen diyaloglar üzerine kurulu film; farklı sınıflardan farklı yaşam öyküsülerine sahip müşteriler üzerinden “suyu, kahvesi, yağı, şekeri, patatesi ve en önemlisi sevgisi eksik” Arap coğrafyasından kadın olmak üzerine inanılmaz derecede derinlikli bir hikâye anlatıyor. Gücünü derin alt metinlere sahip diyaloglar üzerine kurulu teatral anlatısından alan film; bir iç mekân filmi olmasına rağmen Arap coğrafyasında yaşananlara dair verdiği sosyal ve politik mesajlarla sadece hamamın dışına çıkmakla kalmıyor tüm Ortadoğu coğrafyasına yayılıyor, üstelik bunu seyirciye göstermeden sadece diyaloglar üzerinden olabilecek en etkili şekilde yapıyor. Diyebilirim ki The Stoning of Soraya M. ‘den sonra İslam coğrafyasında kadın temalı izlediğim en etkili filmlerden biri À Mon âge je me Cache Encore Pour Fumer.
9,7/10

KaNaT    10-04-2021 12:42 Id:12565


Filmi tanıtımındaki harika üslup ve izlerken aldığım keyif nedeniyle Franz_K'ya da teşekkürlerimi sunuyorum.

19Tufan03    20-04-2021 11:53 Id:12607


Kıdemli

Şehirler, ülkeler, coğrafyalar değişiyor ama dinlerin kadınlar üzerindeki insanlık dışı tutumu, özellikle İslam ülkelerindeki kadınların gözlerinden akan kan ve göz yaşı değişmiyor. Film, isminden de anlaşılacağı üzere ezilen kadınların sesi olmuş, İslam inancına sahip insanların fanatik görüşü nedeniyle aklı selim tutumları reddettiği ve Allah'ın kanunları adı altında kadınlara zulmettiği bir başka ülke olan Cezayir'e götürüyor izleyiciyi. Konu: Nerdeyse o bölgedeki kadınların tek sosyalleştiği alan olan Türk hamamını Fatima, akrabası Samia ile birlikte işletmektedir. Hamama gelen kadınların ekseninde dönen film, kadınların acıları, dine ve inanca bakışı ve yer yer yarattığı hesaplaşma sahneleriyle izleyiciyi hazmetmesi zor ve insanın canını yakan gerçeklerle yüzleştiriyor. Henüz on bir yaşındayken evlendirilen ve hayatının en zor günü olan gerdek gecesini anlatan yaşlı kadının sekansı filmin en etkileyici ve beğendiğim sekansıydı. Bunun gibi birkaç sahne ile de  izleyiciyi ani şoklar ile etkileyen film, yer yer izleyiciyi ajite etmeye çalışsa da bu durum çok da rahatsızlık vermiyor. Yüksek çoğunluğu tek mekanda geçen, dinin kadınlar üzerindeki etkisini oldukça çarpıcı ve etkileyici bir dil ile anlatan film, özellikle İslam ülkelerindeki kadınların sesine kulak veriyor ve acılarını dile getiriyor. 
8/10

Fragman / Trailer

Galeri

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 04-01-2020 10:53 Net-Rip busillis 50
Sürüm: Mubi | Genel

İngilizce Altyazı
İngilizce 25 1 SubRip 22-01-2019 00:20 DVD-Rip toros06 9
Sürüm: I.Still.Hide.to.Smoke.2016.DVDRip.x264-HANDJOB