Spencer

(Spencer)

Film   2021     Altyazılar: [24-06-2020 -> 28-11-2021]

Film, Prenses Diana’nın Prens Charles ile evliliğine ve boşanmasına odaklanıyor...Gerçek hayattaki olaylara dayandırılan film, adını Diana'nın evlenmeden önceki soyadından alıyor. Diana, Aralık 1991'de, Prens Charles ile birlikte, Kraliçe II. Elizabeth'in İngiltere'nin Sandringham kentindeki konutlarından birinde kraliyet ailesiyle bir Noel tatili geçirdiklerinde kararını veriyor. O hafta sonu, çok fazla ilişki kargaşasının ardından kocasından ayrılma kararı alıyor. İkili, 15 yıllık evlilikten sonra Ağustos 1996'da boşanıyor. Gönderen : @DeanJames

Yayın Tarihi: 03-09-2021 [799] Aka:
  • Spencer
Dil: İngilizce Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Major Alistar Gregory

William

Harry

Charles

Daha Fazlası

için tıklayınız.

Darren

The Queen

Prince Philip

Princess Anne

Queen Mother

Anne Boleyn

Maggie

Footman Paul

Angela (Dresser)

Maria (Older Maid)

Pamela (Maid)

Michael (Charles' Valet)

Barbara (Nanny)

Footman Brian

Staff Sergeant Wood

Lance Corporal Jacobs

Police Constable Thomas

Police Constable Field

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
İngiltere, Almanya, ABD, Şili
YÖNETMEN
TÜR
Biyografi, Drama
SÜRE
117 Dakika
OY VER

JaguaR    27-11-2021 15:04     Id:13805


Uzman

Lady Diana (Spencer) kimi özellikleri ile evrensel niteliğe kavuşmuş bir insandı. Üst sınıf bir aileden olsa da aslında doğrudan halkın içinden gelmiş (bir anaokul öğretmeni idi) ve kraliyet geleneklerine hiç alışamamış, uyum sağlayamamış, mutlu olamamış ve bunun etkilerini ölene dek sarsıcı şekilde yaşamış bir insan. Benim gibi The Crown dizisini izleyenler Diana hakkında biraz fikir edinse de kendisiyle alakalı çekilmiş 2 enfes belgeseli izleyenler çok çok daha fazlasını öğrenebilirler. Diana'nın iç dünyasını anlamaya daha fazla imkan bulabiliyoruz unutulmaz o iki belgesel sayesinde.

Hemen en baştan söyleyeyim, Spencer izleyicisine bir olay örgüsü anlatma derdinde değil. Böyle bir amacı olmadığı daha en başından anlıyorsunuz, açıkçası açılış sahnesi ve biraz sonrasında bunu fark edip çok mutlu oldum. Bu nedenle de ortalama seyirciye hitap etmiyor, zaten imdb puanından da bunu anlıyoruz ama bu anlatım tarzını seven seyirci için en yüksek puanları hak ediyor. Arthouse bir film izliyoruz aslında. Popüler olma hevesi içermeyen, hak ettiği seyircisine çok keyifli bir 2 saat vaat eden bir yapım. Fuga ve Post Mortem gibi erken dönem filmlerini izlemediğim ama diğer filmlerinin tamamını izlediğim Pablo Larraín özenli, titiz ve etkileyici filmlere imza atmış bir yönetmen. El Club ve No izlediğimden bu yana kesinlikle unutmadığım filmleri. Bu filmin ona teslim edilmiş olması ne doğru tercih olmuş. Bize çok iyi bildiğimiz bir olay örgüsünü yeniden anlatmaktansa, Diana'nın hayatından kısacık bir kesiti almış ve bunun üzerinden melankolik, lirik ve düşsel bir şölen hazırlamış. Ağır temposu ve telaşsız anlatımı sayesinde ana karaktere odaklanmış bir kesitin doyasıya tadını çıkarabiliyoruz. Diana haricindeki diğer karakterlerin hepsi karton karakterler, öyle de olması gerekiyordu zaten. Böylece odağımızdaki karakterin hızla sürüklendiğimiz iç dünyasından kopmamızı garantiliyor yönetmen. Onunla özdeşleşip, onun yabancılaştığı o karton, yapay düzeni yadsımamızı, yadırgamamızı sağlıyor.

Geniş açılı, geniş daireler çizerek karakterlerin etrafında hızlıca dönen kamera çekimleri Terrence Malick'in filmlerini andırdı. Filmin sinematografisini çok başarılı bulduğumu belirtmeliyim. Geniş kırsal planlar, iç ve dış mekanlardaki dinamik kamera çekimleri, pastel renk paleti çok etkileyici idi.

Filmin duyurusunun yapıldığından bu yana Kristen Stewart konusunda çok kaygılıydım, doğru bir seçim olup olmadığını sormuştum kendime. Ama filmi izlemeye başladıktan kısa süre sonra bu kaygım geçti. Kristen Stewart'ın Diana kimliğine girmeyi başarmış. Daha önceki filmlerindeki o baygın bakışlarını görmemek bu genç oyuncunun artık bir dönüm noktasını aştığını düşündürdü. Çok muhtemelen bu film bir milat olacak kendisi için. 

Son olarak sinemada, büyük ekranda izlemeyi çok isterim bu filmi. Umarım vizyoana girer ülkemizde.

Fragman / Trailer

Galeri