The Banshees of Inisherin

(The Banshees of Inisherin)

Film   2022     Altyazılar: [2]   [3] [27-08-2020 -> 01-01-2023]

The Banshees of Inisherin, 1920’lerde İrlanda’da Inisherin adlı ücra bir adada geçiyor. Colm, bir gün, durup dururken en yakın arkadaşı Pádraic’e “Artık senden hoşlanmıyorum işte” deyiveriyor ve arkadaşlıklarını sonlandırıyor. Basit görünen bu durum, ikilinin yaşadığı küçük kasabayı en derinlerine kadar sarsıyor. Aynı anda hem komik hem sert, hem trajik hem de dokunaklı The Banshees of Inisherin, erkekler arası dostluğun ve kardeş kavgalarının benzersiz bir portresini çiziyor. Gönderen : @vedatotur

Yayın Tarihi: 05-09-2022  [ABD]   03-02-2023  [TR] [4091] Aka:
  • The Banshees of Inisherin
Dil: İngilizce Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Pádraic Súilleabháin

Colm Doherty

Siobhan Súilleabháin

Dominic Kearney

Peadar Kearney

Daha Fazlası

için tıklayınız.

Jonjo Devine

Mrs. McCormick

Mrs. O'Riordan

Gerry

Priest

Student Musician 1

Older Musician 1

Student Musician 2

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
İrlanda, İngiltere, ABD
YÖNETMEN
TÜR
Komedi, Drama
SÜRE
114 Dakika
8 /10 - (9)

Bozgn    18-12-2022 15:37     Id:15564


Etkin

Hani Barış Manço der ya, arkadaşım eşek. Bu filmi izledikten sonra bence bir dinleyin derim. Biraz daha bazı şeyler oturuyor gibi.

Colin Farrell, harika bir oyunculuk ile filmin yapı taşı gibi olmuş desek yeridir. Arkadaşlık ve dostluk arasında fark var mıdır, varsa da bu fark nedir? İşte bir taraf bunu sorguluyor çünkü en sevdiği ve tek dostu diyebildiği kişi artık kendini kabul etmiyordu.

"Ama neden?"
"Ne yapmış olabilir ki?"

Bunlara cevap arıyor baş rol oyuncumu Padraic çünkü onu artık istemeyen kişi sıradan bir arkadaşı değil; kasvetli, soğuk, yalnızlığın demlenmiş olduğu bir adadaki tek dostuydu. Peki dostunu kazanmak için ne kadar ileri gidebilirsin? Bir süre sonra vaz mı geçeceksin yoksa inadım inattır deyip sonuna kadar mı zorlayacaksın?

İşte film bütün bunlara odaklanırken yan hikayeler ve karakterlere de öyle bir renk katıyor ki sanki hepsiyle bir dostluğunuz ve arkadaşlığınız varmışçasına bir bağ kurabiliyorsunuz. Onlar üzülünce sizlerde üzülüyor gibisiniz, mutlu olunca da sizler de mutlu olabiliyorsunuz.


Mekan seçimine zaten diyecek yok; dağı, taşı, kuşu, diğer tüm hayvanları, havası, suyu... daha nice öğesi filme resmen bir parça gibi oturmuş durumda. Yönetmenin bu mekanda asıl hissettirmek istediği atmosferin bence seyirciye geçtiğini düşünüyorum. Her izleyenin canını sıkan, mutlu olurken bile içini boğan o hava ilmek ilmek işlenmiş gibi.

Hikaye büyük oranda başarılı bir şekilde bağlanmış ve son bölüme kadar güzel ilerlemiş oldu. Lakin bu noktada bir kişisel eleştiride bulunmak istiyorum; sonunu beğenemedim. Çok istedim ama olmadı. Bir şeyler eksikti, sanki bir parçası kayıp bir yapboz gibiydi. Tamam bütün resim görünüyor ama hâlâ da bir şeyler eksik gibi geliyor.

Peki film Akademiden "En iyi film ödülünü" alır mı? Sanmıyorum, güçlü bir aday ancak alabilecek kadar değil. Filme puanım: 7/10. İzlemenizi de kesinlikle tavsiye edebilirim.

Franz_K    18-12-2022 21:05     Id:15566


Sinefil

Özellikle “In Bruge” ve “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” ile kendine benim de içinde olduğum geniş bir hayran kitlesi yaratmış Martin McDonagh’ın ilk gösterimini yaptığı Venedik Film Festivali’nden iki ödülle dönen muhtemel Oscar adayı son filmi The Banshees of Inisherin. Yönetmenin 20’li yıllar İrlanda iç savaşının gölgesinde bir ada kasabasına kameralarını çevirdiği film; iki sıkı dosttan varoluş sancıları çeken birinin “Artık senden hoşlanmıyorum.” diyerek diğerini kendinden uzaklaştırması üzerine bu iki insan arasında gelişen ve sembolik karakterler üzerinden bölgedeki politik ayrışmalara / çatışmalara göndermeler yaptığını düşündüğüm metaforik alt yapısı güçlü bir hikâye anlatıyor. Öte yandan bu politik alt yapıdan azade, ana anlatısıyla değerlendirildiğinde dahi film; cehaletin tahakkümü altındaki bir anda kendinin önemli olduğunu düşünen bir bilgenin (!) pasif / inatçı direnişini “sıkıcı ve boş” olduğu gerekçesiyle en yakın dostu tarafından dışlanan “temiz kalpli, kibar” bir adam üzerinden farklı okumalara açık bir kurguyla aktarıyor. Çevresi, özellikle kız kardeşi tarafından sevilse de onun yakın bir dostu tarafından terk edilmesiyle yaşadığı dışlanmışlık hissini ve bu hissin yarattığı kendinden şüphe etme durumunu gerilim dozu giderek artan kara mizah unsurları ile süslü bir anlatıyla ele alıyor film. Colin Farrell ve Brendan Gleeson gibi iki güçlü oyuncunun canlandırdığı karakterlerin intikam mücadelesine kadar gidecek “inat” temalı ikili ilişkilerini İrlanda kırsallarının nefis manzaraları eşliğinde aktaran film; hem farklı okumalara açık alt yapısı güçlü hikâyesi hem de Barry Keoghan’ın bu iki oyuncuyu gölgede bırakacak performansı ile akıllarda kalacak gibi. “Potansiyelini köreltecek insanlarla birlikte olmak yerine bedeninden parçalar koparmak pahasına onlardan inatla uzak durmak gerek.” vurgusu ile The Banshees of Inisherin hem göz dolduran sinematografisi hem de güçlü alt metinleri ile bu yılın en iyilerinden.
8,0/10

Putte    18-12-2022 21:11     Id:15567


*Admin

@Bozgn
ilginç yorumlarını okuyorum. Puanı zor verenlerdensin gibi 😂 Eleştirilerine de genellikle katılıyorum bu arada.
@Franz_K
her zamanki gibi döktürmüşsün. Bu iki yorumdan hareketle izleme listeme aldım artık.

Bozgn    19-12-2022 03:23     Id:15568


Etkin

@Putte gönderdi 18-12-2022 21:11
@Bozgn
ilginç yorumlarını okuyorum. Puanı zor verenlerdensin gibi 😂 Eleştirilerine de genellikle katılıyorum bu arada.
@Franz_K
her zamanki gibi döktürmüşsün. Bu iki yorumdan hareketle izleme listeme aldım artık.
Akademide sergilenebilmeye aday olan bu tarz filmlerde genellikle çok dikkatli olmayı seçiyorum çünkü bu yapımlar daha kaliteli bir klasmanda yarışıyor gibi. Diğer yapımları bunlardan çok ayrı tutarak değerlendiriyorum. 🙂 İlginizi çekmekten mutluluk duydum. 😂

19Tufan03    20-12-2022 13:26     Id:15578


Sinefil

Diğer üç filmini de ayrı ayrı sevdiğim, hatta abisi John Michael McDonagh'ın Guard ve Calvary'sini de epey beğendiğim Martin McDonagh, yeni filmi The Banshees of Inisherin ile özgün komedi, kara mizah ve dramı harmanlayarak damaklarda farklı tatlar bırakmaya ve kendisini sevme sebebimizi haklı çıkarmaya devam ediyor. 1920'ler İrlanda'sında bir adada geçen film, doğanın kusursuz güzelliğini arka planına alarak, varoluşsal sancılar çeken karakterleri ve çekim tekniği ile Bergman filmlerine saygı duruşu niteliğinde ve güzelliğinde, oyunculuklara da doyuran senenin en güzel filmlerinden biri demekte sakınca görmediğim çok başarılı bir film. Rutin hayatın sıkıcılığının, cahil toplumun ve bir hapis hayatı yaşıyormuşçasına kapana kısılmışlığın çaresizliğinin acısını en yakın arkadaşından çıkaran karakteri ile dostluk ve arkadaşlık temasına da epey kafa yorduran film, her ne kadar genel hatlarıyla iki karakter ekseninde dönüyor gibi görünse de, iki karakterin yaşadıklarından yola çıkarak dönemin İrlandası'nın iç savaşına alegorik göndermeler yapması ve savaşların altında yatan sebeplerin boşluğuna dikkat çekmesi, psikolojik ve metaforik başka çıkarımlara da açık kapı bırakması ve yer yer kahkaha attıracak diyaloglarla eğlendirmesi ve aynı zamanda da git gide gerilime dönen sıradışı çekişmesiyle üzerinde fazlasıyla düşündürüyor, güldürmeyi eksik etmiyor ve dramatik yapısıyla da izleyiciyi üzüyor. Yorgos Lanthimos'un The Killing of a Sacred Deer filmiyle dikkatleri çeken ve beğeni kazanan oyuncusu Barry Keoghan'ın enfes oyunculuğuyla gözlerdeki pası sildiği, Colin Farrell ve Brendan Gleeson'ın rollerinin hakkını verdiği, özgün diyalogları ve düşündürdüğü olguları ile Martin McDonagh'ın yeni filmi The Banshees of Inisherin, her detayıyla kaliteli ve izlemesi çok keyifli 2022 yılının en iyi filmlerinden biri. 8/10

Fragman / Trailer

Galeri

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 13-01-2023 00:02 Net-Rip Darkdefender 89
Sürüm: The Banshees of Inisherin 2022 720p DSNP WEB-DL | AMZN.WEB-DL FLUX | NAISU | GalaxyRG | ION10 | RARBG | RMTeam | PSA

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 15-12-2022 00:29 Sacrer Sacrer 895
Sürüm: The.Banshees.of.Inisherin.2022.720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-FLUX | NAISU | GalaxyRG | ION10 | RARBG | RMTeam | PSA

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 22-12-2022 03:05 BluRay grknglr 22
Sürüm: Tüm BluRay/WEB-DL sunumlar.
Not: Tesseract 5 kütüphanesi kullanılarak aktarılmıştır, italik satırları içerir. Çok uzun bir şekilde kontrol edilmiş olup, WEB-DL altyazısı ile karşılaştırılıp hatalar satır satır düzeltilmiştir. Aktarım işlemi kaynaklı hata yoktur. Eksik birkaç satır eklenmiştir. LD-SD-CpS uyarılarına dokunulmamıştır. Kontrolü devam etmektedir. v2

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 13-12-2022 15:59 Net-Rip toros06 24
Sürüm: The.Banshees.of.Inisherin.2022.720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-FLUX | NAISU | GalaxyRG | ION10 | RARBG
Not: 01:53:54

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 13-12-2022 15:58 Net-Rip toros06 5
Sürüm: The.Banshees.of.Inisherin.2022.720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-FLUX | NAISU | GalaxyRG | ION10 | RARBG HI
Not: 01:53:54